Category: Ciekawostki

„Tu byłyśmy” – (wirtualny) spacer szlakiem Kobiet ze Zduńskiej Woli z lat 1825-1918.

Z okazji Dnia Kobiet proponujemy „spacer” wirtualnym szlakiem kobiet, które „zapisały się” na kartach historii Zduńskiej Woli w latach 1825-1918.  Na trasie znajduje się 10 punktów, opisujących mniej lub bardziej znane kobiety i ich wkład w rozwój miasta. Mając dostęp do Internetu, można wybrać się na prawdziwy spacer, aby na żywo zobaczyć miejsca związane z …

Kontynuuj czytanie

Historia Karsznic w pigułce.

Tekst: Tomasz Polkowski Współpraca: Daniel Buszyński 17 lutego 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki wydał zarządzenie, które upoważniało Rząd do budowy trasy od stacji kolejowej Herby przez Zduńską Wolę do Inowrocławia. Ustaliła ona ostatecznie kształt nowej linii od Katowic do Gdyni. W okolicach Zduńskiej Woli prace rozpoczęły się wiosną 1929 roku. Część tej trasy między Herbami …

Kontynuuj czytanie

Zduńskowolanin na pokładzie ORP „Błyskawica”. Historia Stefana Lepczyńskiego.

Tekst: Daniel Buszyński Niszczyciel ORP „Błyskawica” należy do najbardziej znanych okrętów w historii Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej (dalej MW). Jednostka posiadała bogatą kartę wojenną. Interesujące są również jej dzieje powojenne, w których można odnaleźć wątek zduńskowolski. Wiąże się on ze służbą na jego pokładzie zduńskowolanina mata Stefana Lepczyńskiego (1946-1967). Jego losy okazały się dramatyczne, ponieważ …

Kontynuuj czytanie

Od Krister Porzellan-Manufaktur do fabryki Porcelany Krzysztof

Po 200 latach działalności prawdopodobnie zostanie zamknięta fabryka porcelany „Krzysztof/Kristoff” z Wałbrzycha.  W naszym muzeum znajduje się niewielka jej kolekcja. Jedna z filiżanek została nawet wybrana przez dzieci „Muzealną Przewodniczką”. Sygnatury na filiżankach, cukiernicy oraz dzbanku wskazują na okres produkcji 1904- 1927.  Ciekawym eksponatem jest filiżanka dla dzieci wyprodukowana w latach powojennych.  Wałbrzyską fabrykę założył …

Kontynuuj czytanie

Powstanie Wielkopolskie w „Myśli Niepodległej” z 4 stycznia 1919 r.

          Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego stał się dla nas pretekstem do krótkiego wpisu o tym zrywie. W naszym archiwum znajduje się niewiele artefaktów związanych z Powstaniem Wielkopolskim, lecz w zbiorach prasy odnaleźliśmy ciekawy fragment dotyczący tego tematu. Został opublikowany 4 stycznia 1919 r. w tygodniku „Myśl Niepodległa”. Jest to …

Kontynuuj czytanie

Mój pradziadek Ignacy Spętany

Tekst: Marta Spętana (korekta: Daniel Buszyński) Jest to opowieść o niezwykłych losach mojego pradziadka Ignacego Spętanego i jego rodziny. Opowieść ta oparta jest na zachowanych dokumentach i rodzinnych przekazach. W czasie II wojny światowej próbując ratować rodzinę od samego początku przeciwstawiał się Niemcom. Został zniewolony i odizolowany od świata zewnętrznego drutami kolczastymi niemieckiego obozu zagłady …

Kontynuuj czytanie

Apokatastaza, czyli co z wolną wolą?

Za „winowajcę” czy też propagatora teorii apokatastazy możemy uznać Orygenesa – filozofa, teologa i komentatora Pisma Świętego epoki patrystycznej*. Ten neoplatonik podzielał ponadto pogląd o preegzystencji dusz, czyli wiarę w istnienie duszy człowieka przed jego narodzinami. Czym właściwie jest apokatastaza? Czy wiara w powszechne zbawienie to odstępstwo od prawowiernej nauki Kościoła, a może i herezja? …

Kontynuuj czytanie

Tajemnice zapomnianego cmentarza przy ulicy Kościelnej

Listopad zaczynamy dniami, podczas których tłumnie wybieramy się na rodzinne groby. Wśród współczesnych mieszkańców Zduńskiej Woli można spotkać się z używaniem potocznych nazw dla lokalnych miejsc pochówku: „stary” oraz „nowy” cmentarz. Ta pierwsza nazwa dotyczy cmentarza przy ul. Łaskiej, będącego cmentarzem parafialnym, druga zaś cmentarza miejskiego przy ul. Bema. Czy jednak ten „stary cmentarz” jest …

Kontynuuj czytanie

Poborowi z gminy Wojsławice podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Tekst: Daniel Buszyński Wojna polsko-bolszewicka oraz zwycięstwo Rzeczpospolitej w tym konflikcie było jednym z najważniejszych wydarzeń najnowszej historii naszego kraju. Jednym z najistotniejszych elementów, który złożył się na sukces Polski było powszechne zaangażowanie społeczeństwa w obronę państwa. Każda „mała ojczyzna” dołożyła swoją cegiełkę do tego wysiłku. Również mieszkańcy Zduńskiej Woli i jej najbliższych okolic mieli …

Kontynuuj czytanie

Ciekawe znalezisko na remontowanym dworcu PKP w Zduńskiej Woli

Z przyjemnością informujemy, że dzisiaj muzeum wzbogaciło się w bardzo ciekawe i cenne dokumenty. Ciekawostka jest to, że zostały przypadkowo odkryte przez pracowników rewitalizujących dworzec a przekazane zostały przez Pana Arkadiusza Basia właściciela firmy remontowej. Znaleziono je pomiędzy deskami drewnianego stropu, a więc ktoś musiał je specjalnie ukryć. Nie wiadomo jednak dlaczego i kiedy to …

Kontynuuj czytanie

Skip to content
Verified by MonsterInsights