Category: Ciekawostki historyczne

Krótka historia telefonu

Ciekawi Was kto wymyślił jedno z najbardziej potrzebnych urządzeń? Sięgajcie po skondensowaną historię!

Eksponat miesiąca – najstarsze fotografie 1865-1911

Najstarsze fotografie w muzealnych zbiorach, to te wykonane przez zakłady fotograficzne w Łodzi, Warszawie oraz Zduńskiej Woli w latach 1865-1911. Przyklejone do kartonu, prezentują portrety pojedynczych osób lub rodzin. Z przodu, oprócz osoby pozującej, możemy zobaczyć również nazwę zakładu fotograficznego, rewersy zaś są przykładem ówczesnej mody na przyciągające wzrok winiety w secesyjnym stylu, których stałym …

Kontynuuj czytanie

„Tu byłyśmy” – (wirtualny) spacer szlakiem Kobiet ze Zduńskiej Woli z lat 1918-1939

Dziś, składając wszystkim współczesnym zduńskowalankom najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet, zapraszamy na drugą część wirtualnego Szlaku Kobiet ze Zduńskiej Woli. Dołożyliśmy kolejne punkty na mapie, która powstała już rok temu. Nowe miejsca związane są kobietami, mieszkającymi i działającymi w naszym mieście w latach 1918-1939. Są tutaj nauczycielki, autorka książek, lekarki, a także panie, które …

Kontynuuj czytanie

Szanowna Pani Apolonia…

Dziś Walentynki. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa krótki tekst z historią jednego z naszych najnowszych eksponatów. Jest to kartka przysłana w 1912 r. przez pana Miłosza do pani Apolonii Lizeusz, która z pewnością nie była dla niego osobą obojętną. Na awersie kartki znajduje się wyobrażenie kobiety leżącej na łożu. Kompozycja ułożona jest w taki …

Kontynuuj czytanie

WIELKI POST – tradycje i zwyczaje

    Wielkimi krokami zbliża się czas Wielkiego Postu. W tradycji chrześcijańskiej jest to okres zadumy, pokuty oraz duchowej przemiany. Ten czterdziestodniowy etap wyciszenia jest przygotowaniem na największe Święto Kościoła katolickiego – Wielkanoc. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, kiedy to kapłan posypuje głowy wiernych popiołem pochodzącym ze spalonych palemek z Niedzieli Palmowej. Podczas …

Kontynuuj czytanie

Zapusty, karnawał – czas zabaw, korowodów maszkar i magii

   Karnawał to czas pomiędzy świętem Trzech Króli a Środą Popielcową, pełny znaczeń i obyczajów, w Polsce zwany również: zapustami, ostatkami lub mięsopustem. Każde z tych określeń ma nieco inne znaczenie, lecz wszystkie związane są z zawieszeniem dotychczasowego porządku i praw występujących w świecie ludzkim. Choć w Zduńskiej Woli i okolicy znane są wzmianki o …

Kontynuuj czytanie

Zagubiona we wspomnieniach

W świecie pełnym nieodkrytych tajemnic, niekiedy historia ukrywa swoje najcenniejsze sekrety w najmniej spodziewanych miejscach. Rozwiązywanie tajemnic, stanowi nie tylko wyzwanie, lecz także źródło niezwykłej satysfakcji. Taką inspiracją do odkrywania nieznanych ścieżek i zgłębiania zakamarków historii stała się kapsuła oraz sama historia budynku dawnej fabryki braci Pinczewski przy ul. Królewskiej w Zduńskiej Woli. Jej dzieje …

Kontynuuj czytanie

Muzeum ma 30 lat!

30 lat temu powstało Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola! Oto krótka historia jego powstania:  W latach 60. XX w. członkowie PTTK zaczęli zbieranie eksponatów do tzw. „Izby Tkackiej”.  W latach 70. XX w. członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli kontynuowali powiększanie kolekcji. Dla powstającej placówki przydzielono lokal przy ul. PKWN 3 (obecnie Złotnickiego) i 1/2 etatu …

Kontynuuj czytanie

Ciekawostki ukryte w świątecznych pocztówkach

Przesyłanie kart pocztowych z życzeniami bożonarodzeniowymi i noworocznymi to dawna tradycja. Zastąpiła poniekąd obrzęd kolędowania grup przebierańców, którzy wędrowali od domu do domu, a za składane życzenia otrzymywali niewielkie podarunki od domowników. W muzeum posiadamy sporą kolekcję pocztówek, wysyłanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, zarówno do zduńskowolan, jak i przez nich. Zapraszamy …

Kontynuuj czytanie

Wykład „Weberlandia Złotnickiego” – dostępny na YouTube

Nadeszła 198 rocznica nadania praw miejskich Zduńskiej Woli. Zostało nam tylko 2 lata do 200 ! Z tej okazji zachęcamy do obejrzenia wykładu Tomasza Polkowskiego dyrektora Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Dowiecie się z niego, kto był pierwszym (według zapisów) właścicielem dóbr zduńskowolskich, jak trafiły w ręce Złotnickich, od jakich Zdunów pochodzi nazwa Zduńska Wola, …

Kontynuuj czytanie

Skip to content
Verified by MonsterInsights