Postscriptum do historii Karola Klause. Cenny medal strzelecki trafił do naszej placówki.

Dzięki ogromnej uprzejmości i pomocy Gabinetu Numizmatycznego Damiana Marciniaka nasze muzeum wzbogaciło swoją kolekcję o medal związany z historią strzelectwa w Zduńskiej Woli.

            Medal został przyznany 115 lat temu, za udział w zawodach strzeleckich rozegranych w dniach 12-13 czerwca 1905 r. Zawody zostały przeprowadzone prawdopodobnie na Frajszycy, a medal ma związek z niemieckim towarzystwem strzeleckim Freiwillige Freischütz działającym przed wybuchem I wojny światowej w Zduńskiej Woli. Co ciekawe wkrótce zostało ono rozwiązane przez Rosjan.

            Medal otrzymał Karol Klause. W spisach ludności Zduńskiej Woli znajdujących się w naszym archiwum występuje tylko jedna osoba o nazwisku Klause oraz imieniu zaczynającym się na literkę K. Jest nią Karol Klause, członek Ewangelicko-Augsburskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego w Zduńskiej Woli. Na początku bieżącego roku otrzymaliśmy zbiór dokumentów związanych z jego osobą. Było to przypadkowe znalezisko ze strychu jednego z domów na ulicy Łaskiej. Pisaliśmy o nim więcej na naszej stronie internetowej w kwietniu (zainteresowanych odsyłamy do linku https://muzeumzdunskawola.pl/2020/04/10/z-watykanu-do-zdunskiej-woli/). Oprócz dokumentów będących świadectwem działalności muzycznej Karola Klause były tam także dwa medale strzeleckie z 1830 r.

211725 2b

Awers medalu (fot. Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak).

            Jak widać dzięki pozyskanemu medalowi Klause udzielał się aktywnie w działaniach lokalnej społeczności i nie ograniczał się tylko do członkostwa w chórze. Medal pozwala dopisać do jego biografii kolejny element.

            Medal jest wykonany z mosiądzu. Na awersie znajduje się przedstawienie kilku symboli związanych ze strzelectwem i myślistwem, takich jak skrzyżowane strzelby, prochownica, kordelas myśliwski, torba (pod nią sygnatura MW) oraz kapelusz z wpiętymi piórami oraz liśćmi dębu. Całość znajduje się wewnątrz wieńca z liści dębowych. W otoku znajduje się maksyma: UB’ AUG’ UND HAND FŰR’S VATERLAND” co tłumaczy się w następujący sposób „Ćwicz oko i rękę dla ojczyzny”.

            Na rewersie, wewnątrz wieńca z liści dębu wygrawerowano napis: „Zdunskawola Schützengilde I. Preis K.Kaluse 12.13. 6.05”. Zwraca uwagę nietypowy zapis nazwy miasta jako „Zdunskawola”.

211725 1b

Rewers medalu (fot. Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak).

            Podsumowując medal z 1905 r. jest dla nas eksponatem bardzo ważnym, rozszerza naszą wiedzę na temat stowarzyszeń strzeleckich w Zduńskiej Woli. Jest to też silne wzbogacenie naszej kolekcji medali związanych ze Zduńską Wolą. Dodatkowo cieszymy się, że w przeciągu pół roku nasze zbiory zwiększyły się o tak ciekawe eksponaty. Wkrótce  zaprezentujemy Państwu artykuł, w którym będzie można przeczytać więcej na temat zarówno naszego nowego eksponatu, jak również dwóch wspomnianych medali z 1830 r., które pozyskaliśmy na początku bieżącego roku.

Tekst: Daniel Buszyński

Opracowano na podstawie:

  1. Archiwum Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
  2. Daniel Buszyński, Z Watykanu do Zduńskiej Woli, https://muzeumzdunskawola.pl/2020/04/10/z-watykanu-do-zdunskiej-woli/
  3. Tomasz Polkowski, Frajszyca. Historia strzelnicy – Niepodległa w zasięgu – Zduńska Wola, https://muzeumzdunskawola.pl/2018/12/14/frajszyca-historia-strzelnicy-niepodlegla-w-zasiegu-zdunska-wola/ 
Skip to content
Verified by MonsterInsights