Wystawa „Powstanie Styczniowe w Zduńskiej Woli i okolicach” już otwarta

Z  okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego  otworzyliśmy wystawę „POWSTANIE STYCZNIOWE W ZDUŃSKIEJ WOLI I OKOLICACH”.

Na wystawie można przeczytać m.in. o sytuacji w regionie przed wybuchem Powstania Styczniowego oraz przebiegu walk na terenie ówczesnego powiatu sieradzkiego, w którego skład wchodziła Zduńska Wola. Przyjrzeliśmy się także poglądom stronnictwa „białych” i „czerwonych” na drogę do odzyskania niepodległości.

Poświęcono również miejsce kwestii udziału chłopów w zrywie, a także znaczeniu uwłaszczenia. W przedstawionych obszarach staraliśmy się poszukiwać wątków lokalnych.

Na wystawie można zobaczyć również interesujące eksponaty. Oprócz przykładów broni białej, jest również rekonstrukcja munduru powstańczego, ołowiane kule czy rogowa prochownica. Szczególną uwagę zwraca książka z 1921 r. z dedykacją od dziadka- uczestnika Powstania Styczniowego- dla jego wnuka. Jest to powieść W Karpatach, autorstwa Józefa Szarzyńskiego wydana w Warszawie w 1918 r. Dziadkiem był Władysław Brzeziński (ur. 1844 r. w Sieradzu). Występuje w Roczniku Oficerskim z 1923 r. jako weteran Powstania Styczniowego i podporucznik. Wnukiem jest Marian Czapski. Ten szczególnie cenny dla nas eksponat pochodzi z najnowszych darowizn do zbiorów naszej placówki.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania. Wystawę można oglądać przez dwa miesiące.

 

3a

4a2a

5a

1a

Skip to content
Verified by MonsterInsights