Skwer integrujący pokolenia

Od 2019 roku Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola jest partnerem Miasta Zduńska Wola w programie „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”. Co prawda pandemia pokrzyżowała plany dotyczące prowadzenia warsztatów i szkoleń dla Seniorów (które rozpoczęły się spotkaniem integracyjnym wokół muzealnej gry planszowej „Miasto Dwóch Herbów”), jednak pozostałe działania odbywały się zgodnie z planem.

Jedną z głównych inicjatyw podjętych podczas projektu jest stworzenie skweru międzypokoleniowego w duchu idei Smart City. Oznacza to, że projekt skweru konsultowany był z mieszkańcami. W obecnych czasach pojęcie Smart City oznacza poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla miast tak, aby nowoczesne technologie wspierały mieszkańców, nie zapominając o zaangażowaniu ludzi w procesy decyzyjne. Pomysł zagospodarowania Międzypokoleniowego skweru, który zostanie zbudowany na Pasażu Powstańców Śląskich powstawał podczas rozmów, debat i konsultacji z mieszkańcami.

Co zaproponowali zduńskowolanie? Chcieli „miejsca gdzie można się spotkać, z dala od zgiełku miejskiego, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, gdzie nikt nie będzie oceniany i dyskryminowany”, pełnego „zieleni i kwiatów”, „z atrakcjami dla młodszych i starszych”, „najlepiej z fontanną i ławkami, na których będzie można odpocząć” – czytamy wśród dziesiątek odpowiedzi respondentów.

Miasto Zduńska Wola na swojej oficjalnej stronie podaje: „(…) W centralnym punkcie skweru pojawi się więc fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi. Dookoła staną nowoczesne ławki. Wypocząć będzie można też na wygodnych drewnianych leżakach, zatopionych wśród bujnych klombów ozdobnych traw. – Dotychczasową zieleń uzupełnimy roślinami cebulkowymi, ale i efektownymi drzewami. Pojawią się graby kolumnowe, które jesienią stają się żółte i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono. Przy budynkach od strony Hadesu i ogrodzeniu ogrodnicy zasadzą bluszcz, by powstała żywa, zielona ściana, która dopełni nastrój spokojnego zaułku.


W jednym z narożników skweru stanie drewniany podest, który może pełnić różne funkcje. – Może to być rodzaj amfiteatru dla niewielkich imprez artystycznych. Może to być jednak również miejsce spotkań grup znajomych. Żeby sobie posiedzieć, porozmawiać, wystawić buzię do słońca. Zadbaliśmy, by podest miał ekspozycję na stronę południową i był dobrze nasłoneczniony – śmieje się Michalina Łagunionok. Po przeciwległej stronie staną piłkarzyki i stół do szachów oraz chińczyka. Będzie też poidełko z bieżącą wodą, a w upalne dni – przyjemnie chłodząca kurtyna wodna. Wszystkie elementy wystroju będą nowoczesne w formie, połączą drewno ze stalą.

Przebudowa Pasażu Powstańców Śląskich realizowana jest w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”, na który Zduńska Wola otrzymała unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Prace budowlane ruszą w 2021 r.”

131929642 438283357584190 7540060643773247544 O
Skip to content
Verified by MonsterInsights