Pierwsza w kraju gra miejska dla osób z dysfunkcjami wzroku za nami!
Grupa graczy ze Zduńskiej Woli, Sieradza i Łodzi stała się dzisiaj Drużyną Tropicieli Zduńskowolskich Skarbów. Gra została przeprowadzona z wykorzystaniem technologii mobilnych. W każdym punkcie gracze musieli rozwiązać zadanie, które było odczytane za pomocą kodów QR. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola było partnerem projektu MBP.
W muzeum uczestnicy gry musieli wykonać tyflografiki (czym jest tyflografika, pisaliśmy już tutaj http://muzeumzdunskawola.pl/2019/11/15/dotykamy-sztuki-czyli-warsztaty-z-osobami-niewidomymi-i-slabowidzacymi/) z wizerunkiem nieoficjalnego, dawnego herbu Zduńskiej Woli – trzech pszczół. W trakcie wykonywania polecenia gracze wysłuchali krótkiej historii obowiązującego herbu oraz mogli dotknąć jego odlewu. To już kolejne tyflografiki wykonane w muzeum przez osoby niewidome i słabowidzące.
Muzeum przygotowało również uproszczony plan miasta z najważniejszymi budynkami, które miały obrazować wielokulturowość miasta. Ulice na makiecie zostały uwypuklone za pomocą specjalnego kleju. Każdy budynek został oznaczony symbolem, który uczestnicy musieli dopasować do miejsc na planie. Historie poszczególnych miejsc zostały opisane i zapisane za pomocą kodów QR.
Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Do każdej z grup zostali przydzieleni przewodnicy, którzy pomagali osobom z dysfunkcjami wzroku przemieszczać się po mieście.
Głównymi organizatorami gry byli Miejska Biblioteka Publiczna i im. J. Szaniawskiego w Zduńskiej Wol oraz Good Books.