UWAGA WYSTAWA – „CASTOREUM CZY PENICYLINA?”

Wystawa obejmuje zbiory dotyczące historii farmacji i medycyny od wieku XV do lat 70-tych XX wieku. Koncepcją wystawy jest ocalenie od zapomnienia wspaniałych i wzniosłych dziejów farmacji oraz zachowanie tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Łączy się to z ogromnym umiłowaniem zawodu aptekarza i jego splendoru oraz głębokim patriotyzmem autora. Przesłanie wystawy można streścić w słowach Adama Mickiewicza:

„Jeżeli my, Boże, zapomnimy o nich, Ty Boże, zapomnij o nas”.

OTWARCIE WYSTAWY: 26.09.2019 r. godz. 16:00, w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Najcenniejszym z eksponatów jest pochodzący z Jerozolimy, a datowany na 1464 rok mosiężny, częściowo srebrzony, ozdobny pojemnik na olejek mirrowy. Obecnie kolekcja liczy ponad 400 eksponatów i stale się rozrasta.

Mateusz Danielczyk – technik farmacji, specjalista z zakresu ziołolecznictwa i fitoterapii, członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, pasjonat botaniki, zoologii oraz historii farmacji. Z aptekarstwem nie rozstaje się na co dzień, a w swoim domu posiada własną recepturę i laboratorium. W 2017 r. jego zbiory można było oglądać na wystawie: Dawna farmacja w krainie opium i driakwi” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bełchatowie, a w 2018 r. w Muzeum Farmacji im. Prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi. W roku 2019 swoje zbiory eksponował w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim na wystawie „W oparach rtęci i belladonny”. Od 2017 r. jest Koordynatorem Wojewódzkim Stowarzyszenia Magistrów i Techników Farmacji, a także czynnym członkiem Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. Jego dewizą życiową są słowa: Ora et labora – „Módl się i pracuj”.

„Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Przez nie się leczył i ból usuwa. Przez nie aptekarz sporządza leki, aby się nie kończyło jego działanie i życie bez chorób, które od Niego pochodzi, było po całej ziemi.”

(Mądrość Syracha, 38 Biblia Tysiąclecia)


Skip to content
Verified by MonsterInsights