Gra planszowa Miasto Dwóch Herbów

Po udanym finale projektu Tropami Naszej Kultury, trójka młodzieży postanowiła dalej działać przy muzeum jako wolontariusze. Szukaliśmy pomysłu na nowy projekt. Zastanawialiśmy się co można zrobić, aby lepiej poznać historię miasta nie nudząc się. Testowaliśmy różne rodzaje lekcji i warsztatów. Gra planszowa okazała się tym, o co nam chodziło.

W roku szkolnym spotykaliśmy się dwie godziny w tygodniu, w wakacje prawie codziennie. Krok po kroku składaliśmy nasze pomysły w całość. Udało się.

Aleksandra Makowska, Igor Wiśniewski oraz Szymon Bartos wspólnie stworzyli grę planszową o historii miasta. Z ramienia muzeum prace koordynowała Gabriela Górska.

Gry planszowe są obecnie bardzo popularnymi materiałami promocyjnymi, które ucząc historii są też doskonałą formą rozrywki. Choć na pierwszy rzut oka gra zdaje się być podobna do popularnej „planszówki” jaką jest Eurobusiness, ma zupełnie inny przebieg oraz zasady. Przede wszystkim składa się z 4 etapów: Początki Założenia Miasta, Rozwój Przemysłu, II Wojna Światowa oraz Współczesność.

Zawodnik ma do pokonania ok. 40 pól, na których czekają go zarówno możliwości inwestycji, wydarzenia związane z historią miasta oraz wiele innych zadań. Każde z pól zmienia swoją funkcję zależnie od etapu historycznego. Tak na przykład fabryka Hillego w kolejnych etapach zmieni się w fabrykę Wiślicki, Rozen i Getzow, podczas wydarzeń wojennych spłonie, by we współczesności stać się bazą PKS’u, która w latach osiemdziesiątych była ważnym punktem dla zduńskowolskiej Solidarności. Wygrywanym nie będzie ten, kto zdobędzie najwięcej Zdunów (czyli pieniędzy), lecz ten kto zdobędzie najwięcej punktów rozwoju.

Dzięki temu gracze uczą się, że wydarzenia historyczne wpływają na losy mieszkańców, a szanse pozwalają zdobyć Punkty Rozwoju, dzięki którym wygrywa się grę.

Gra „Miasto Dwóch Herbów” pozwala nie tylko poznać najważniejsze budynki, instytucje i miejsca dla miasta, ale także zwraca uwagę na wydarzenia gospodarczo – polityczne, które miały istotny wpływ na rozwój Zduńskiej Woli. Gra dokładnie ukazuje, iż pomimo znajomości historii budynków i miejsc, zdarzają się wydarzenia, które mogą odwrócić losy mieszkańców. Istotne jest więc takie zarządzanie kapitałem, tak, żeby jak najlepiej wykorzystywać szanse i nie dać się przeciwnościom losu.

Gra przeznaczona jest dla osób od 13 roku życia.

Więcej na temat gry na naszym blogu:

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2015/09/nasi-najlepsi-czyli-kto-i-po-co-zrobi.html?q=gra+planszowa

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2015/08/zblizaja-sie-urodziny-zdunskiej-woli.html?q=gra+planszowa

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2015/06/zagramy-w-zdunska-wole.html

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2015/10/urodzinki-zdunskiej-woli-z-mhmzw.html

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2015/10/odkrywaj-miasto-dwoch-herbow-w-muzeum.html

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2018/03/rozgrywki-w-gre-planszowa-miasto-dwoch.html

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2018/04/pierwszy-etap-rozgrywek-w-gre-planszowa.html

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2018/05/cwiercfina-rozgrywek-w-miasto-dwoch.html

http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2018/06/rozstrzygniecie-muzealnych-konkursow-i.html

Gra Miasto Dwóch Herbów

Skip to content
Verified by MonsterInsights