Category: Edukacja

Wirtualny Escape Room z okazji 198 urodzin Zduńskiej Woli

Jak co roku mają miejsce urodziny Zduńskiej Woli, które występują 25 października! W 1825 roku Stefan Złotnicki i ponad 130 osadników podpisało akt założenia miasta. Jest to już 198 rocznica nadania praw miejskich i zostały tylko 2 lata do 200! Z tej okazji praktykantki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli , profil …

Kontynuuj czytanie

Konkurs „Rodzinne Historie” – Gabriela Grzybowska kl. V – Szkoła Podstawowa nr 13 w Zduńskiej Woli „Wywiad z babcią Marianną Majewską. Sukienka”

Do czego zdolne są dziewczynki, które chcą mieć piękną sukienkę? Historię tego zdjęcia opowiedziała uczestniczce konkursu „Rodzinne Historie” babcia. Wspominała nie tylko o sukience, ale także o zabawach swojej młodości i obserwacji taborów cygańskich, które dla 12-letniej dziewczynki była oknem na inny świat. Zapraszamy do czytania. Gabriela Grzybowska kl. V – Szkoła Podstawowa nr 13 …

Kontynuuj czytanie

Konkurs „Rodzinne Historie” Mateusz Gorczyca – Szkoła Podstawowa nr kl V Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli

  Ta rodzinna pamiątka przechodzi już przez piąte pokolenie! Do czego służyła i jakie ma znaczenie? Przeczytajcie wywiad wnuczka z babcią. Mateusz Gorczyca – Szkoła Podstawowa nr kl V Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli „Szklana kura. Wywiad z babcią Małgorzatą Rosiak”  

Konkurs „Rodzinne Historie” Zuzanna Kępniak I T. H – Zespół Szkół im. K. Kałużewskiego i J. Sylli w Zduńskiej Woli

Zapraszamy do przeczytania rozmowy wnuczki z babcią, która wspomina swoje młode lata, zainteresowania i życie na wsi.  Babcia Zuzanny do dziś pamięta smak jabłek z rodzinnej jabłonki, samodzielnie robione zabawki i koleżanki z lekcji tańca.  ” A czy dziś jesteś szczęśliwa? ”  – pyta wnuczka. „Oczywiście – odpowiada babcia – doceniam każdy dzień tu na …

Kontynuuj czytanie

Nadia Feliniak – kl. VII – Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Janiszewicach praca pt.: „Lalka babci Leokadii”

Lalka, niby zwyczajny przedmiot, a jednak, jak to często bywa, ukrywa w sobie wzruszająca rodzinną historię. Nadia Feliniak – kl. VII – Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Janiszewicach praca pt.: „Lalka babci Leokadii”  

Konkurs „Rodzinne Historie” Aleksander Jaros – kl. VI – Szkoła Podstawowa nr 9 w Zduńskiej Woli – „Wspomnienia z wojny. Historia pradziadka Maksymiliana i jego brata Ludwiga”

Zapraszamy do zapoznania się z pracą konkursową autorstwa Aleksandra Jarosa – kl. VI – Szkoła Podstawowa nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli  pt.: „Wspomnienia z wojny. Historia pradziadka Maksymiliana i jego brata Ludwiga”. Rodzinna historia opowiada o dwóch braciach, rozdzielonych przez wojnę oraz o ich niewoli, tułaczce i walce o …

Kontynuuj czytanie

Konkurs „Rodzinne Historie” Jakub Kabziński kl. VIII – Szkoła Podstawowa w Janiszewicach – „Okruchy wspomnień babci Aldony Nowakowskiej”

Zapraszamy do przeczytania pracy konkursowej pt.: „Okruchy wspomnień babci Aldony Nowakowskiej”. Zabawne wspomnienia z rodzinnego życia przy ul. Stęszyckiej 4 w Zduńskiej Woli, to część zbieranych anegdot i historii, o swoich bliskich, które skrupulatnie zbiera Babcia uczestnika konkursu.  Jakub Kabziński kl. VIII – Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Janiszewicach praca pt.: „Okruchy wspomnień …

Kontynuuj czytanie

„Szlak fabryczny” – warsztaty

Czy zwiedzanie zduńskowolskiego Szlaku Fabrycznego to tylko rozmowy o maszynach i produkcji? Zdecydowanie nie. Dziś odbyły się ostatnie warsztaty, które przygotowaliśmy dla uczestników „Artystycznego Wędrującego Lata” prowadzonego przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży. Podczas spaceru uczestnicy losowali zadania związane z różnymi aspektami fabrycznej historii Zduńskiej Woli. Były więc: kalambury „Dawne zawody”, misja „Co by …

Kontynuuj czytanie

Wyróżnienie w konkursie „Rodzinne Historie. Rozmowa łączy pokolenia” Maciej Plichta kl. VI Szkoła Podstawowa nr 9 w Zduńskiej Woli

„Dziadku, czy możemy dziś porozmawiać o zdjęciu, które ostatnio odkleiło się i wypadło z albumu?” – tak Maciej Plichta rozpoczął wywiad ze swoim dziadkiem Eugeniuszem. Co mogło zrobić wrażenie na 13-letnim chłopcu z niewielkiej miejscowości Włocin, położonej na pograniczu dwóch województw – łódzkiego i wielkopolskiego. Co smakowało lepiej od hot dogów, dlaczego nie noszono spodni …

Kontynuuj czytanie

Wyróżnienie w konkursie „Rodzinne Historie” – Sławomir Grabicki kl. VIII Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach, „Pamiętnik pradziadka – świadek historii przymusowych robót w III Rzeszy”

„(…) Mam na imię Sławomir Grabicki mam 14 lat i jestem uczniem Zespołu Szkoły Podstawowej i przedszkola w Czechach. Od lat słyszałem historię o moim pradziadku Bolesławie Szewczyku, który w czasie II wojny światowej został wywieziony na tzw. ,,przymusowe roboty” do Niemiec. Bolesław Szewczyk urodził się 30 kwietnia 1920 roku we wsi Rębieskie w Zduńskiej …

Kontynuuj czytanie

Skip to content
Verified by MonsterInsights