Dzisiaj miało miejsce uroczyste rozdanie nagród konkursowych. Specjalnie zebrana przez nas komisja wyłoniła laureatów w konkursach: „Moja przygoda w muzeum”, „Detale małej architektury” oraz „Rodzinne historie”. Patronami oraz fundatorami nagród, jak co roku, są: Prezydent Miasta Zduńska Wola Konrad Pokora, Wójt Gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha, Starosta Zduńskowolski Wojciech Rychlik, Krzysztof Rudno-Rudziński, Społeczna Akademia Nauk w Zduńskiej Woli oraz Dyrektor PLSP im. K. Kobro w Zduńskiej Woli Witold Rajczak.
Ponadto, na muzealnym dziedzińcu, można było obejrzeć wystawę amatorskich fotografii autorstwa Witolda Muzaja „Zduńska Wola w obiektywie z lat 80-tych”.













LAUREACI KONKURSÓW PLASTYCZNYCH:
I miejsce w konkursie „Moja przygoda w muzeum” otrzymuje Maja Świątek z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach.
Podziękowania za udział otrzymują:
Hanna Majewska ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli za udział w konkursie „Moja przygoda w muzeum”.
Hanna Majewska ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli za udział w konkursie „Detale małej architektury. Witraże”.
Alan Wojtasik ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli za udział w konkursie „Moja przygoda w muzeum”.
LAURECI KONKURSU „RODZINNE HISTORIE”:
I MIEJSCE
Natalia Pawelczyk, II LO w Zduńskiej Woli
Praca pt. „Wszystko zaczęło się na Kaszubach”
WYRÓŻNIENIE
Lena Kaczmarek, SP. 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli, praca pt. „Aparat fotograficzny”,
Łucja Kaczmarek, SP. 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli, praca pt. „Maszyna do szycia – Singer”,
Milena Łucja Zwolińska, SP. nr 9 z oddziałami integracyjnymi z im. Jana Pawła II,
praca pt. „Pamiątka sentymentalna babci Gosi”
III MIEJSCE
Jan Nowicki, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Czechach, praca pt. „Zatrzymać czas”,
Natalia Chęcińska, SP. 11 im. Stefana Żeromskiego Zduńska Wola, praca pt. „Rozmowa z babcią Hanną Chęcińską – Ogaza”
II MIEJSCE
Michalina Ograbek, SP. 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli, praca pt. „Pamiętnik”
I MIEJSCE
Julia Bukowska, SP. 11 im. Stefana Żeromskiego Zduńska Wola, pt. „Rozmowa z prababcią Celiną Pawlak”
Dzisiaj odbyła się także promocja aplikacji „Tu i tam – poznaj historię Zduńskiej Woli”. 4 czerwca odbyły się testy aplikacji, w której wzięła udział klasa ze Szkoły Podstawowej nr 5. Promocja aplikacji odbędzie się 9 czerwca o godzinie 12 w naszym muzeum. Autorami projektu są: Amelia Pietrzak, Mateusz Kwiatkowski, Julia Stanisławska oraz Przemysław Kazubek (Technikum Reklamy przy ZSZ nr 1 im. Obrońców Westerplatte). Aplikację zbudował Aleksander Wawrzyniak (Zespół Szkół Elektronicznych im. S. Staszica).
Aplikacja mobilna umożliwia interaktywną eksplorację historycznych zakątków Zduńskiej Woli. Dzięki wbudowanej mapie użytkownicy mogą łatwo odnaleźć i poznać ciekawe miejsca o znaczeniu historycznym, które mijają na co dzień. Każdy punkt na mapie zawiera krótki opis, zdjęcia oraz ciekawostki związane z danym miejscem. Dla osób szukających bardziej uporządkowanej formy zwiedzania aplikacja oferuje gotowe szlaki tematyczne — poznawcze spacery prowadzące przez wybrane lokalizacje, np. „Śladami przemysłu”, „Żydowska historia miasta”, czy „Zduńska Wola w czasach II wojny światowej”. To idealne narzędzie dla mieszkańców, turystów, nauczycieli, rodziców i pasjonatów lokalnej historii. Aplikacja jest zachowana w nowoczesnym i minimalistycznym stylu. Dominująca kolorystyka to czerwony, żółty, zielony i biały – nawiązujące do herbu miasta.
Główny interfejs oferuje:

Mapa – główna funkcja aplikacji z oznaczonymi miejscami i lokalizacją użytkownika. Osoba podchodząc do
wyznaczonego miejsca może poczytać jego historie, ciekawostki lub ustawić sobie nawigacje do danych miejsc.

Wybierz szlak – pozwala użytkownikowi wybrać gotowy szlak np. “Zduńska Wola w
czasach II Wojny Światowej”, „Śladami przemysłu”, „Żydowska historia miasta”.

O aplikacji – podstawowe dane o aplikacji, kto ją stworzył/zaprojektował, w jakim celu została utworzona.

Twoje ulubione – umożliwia użytkownikowi oznaczenie swoich ulubionych miejsc na mapie i zapisanie ich, po wejściu w tą zakładkę na mapie będą wyświetlać się polubione miejsca.

200-lecie – zakładka pokazująca najbliższe wydarzenia zaplanowane z okazji 200-lecia miasta.
Dodatkowo informacji:

Po przeczytaniu opisu danego miejsca będzie możliwość dowiedzenia się więcej (przycisk Dowiedz się więcej) przekierowujący do strony muzeum z opisem danego zabytku lub oferujący dodatkowe ciekawostki wygenerowane przez sztuczną inteligencje.

Po utworzenia konta w aplikacji użytkownik będzie mógł skorzystać z różnych funkcji aplikacji m.in. dodanie miejsc do ulubionych, możliwość zrobienia zdjęć. Dla osób niezalogowanych dostępna będzie podstawowa funkcja aplikacji t. j. mapa oraz szlaki. Propozycja urozmaicenia zwiedzania: Po wyświetleniu informacji o danym punkcie zalogowany użytkownik będzie miał możliwość wykonania zdjęcia odwiedzanego punktu. Spowoduje to większe zaangażowanie uczestników. Zdjęcia będą dostępne dla twórców aplikacji i będą mogli oni wykorzystać je do promocji gry terenowej oraz przedstawieniu działania gry i zaangażowania uczestników. Zdjęcia będą mogły być udostępniane publicznie, dzięki zaakceptowaniu regulaminu przy logowaniu.



