UWAGA WYSTAWA „Ślad pamięciowy” Izabela Łapińska

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zaprasza do swojej filii Skansenu Lokomotyw i Urządzeń przy ul. Kolejowej 6 na pokaz artystycznej instalacji multimedialnej „Ślad pamięciowy” profesor Izabeli Łapińskiej.

Wernisaż 17 września 2023 r. godzina 19. 00  Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola filia Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych ul. Kolejowa 6.

Wystawa czynna do 11.10.2023 r.

Finisaż godz. 18.00

 

Zaprosznie Przod B5x80 Szt

To głęboko poruszający projekt fotograficzno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych.
Projekt „Ślad pamięciowy: to rejestracja ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, ludzi, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia.

Instalacja zostanie zaprezentowana 17 września w rocznicę zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę w wagonie towarowym typu Kdth, który często wykorzystywany był w czasie II wojny światowej do transportu osób deportowanych i transportowanych do obozów koncentracyjnych.
W wagonach kolejowych przeznaczonych dla przewozu towarów i zwierząt wywożono Polaków w głąb Rosji, do niemieckiej III Rzeszy, do obozów zagłady.

Projekt składa się z trzech części – to zesłańcy na Sybir, to dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i to także więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej. Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi – dzisiaj liceum nr XII. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40 stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.

Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia, a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.

Wystawa gościła już w galerii FF w Łodzi, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w Muzeum Kresów w Lubaczowie, a w 83. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir towarzyszyła jako instalacja Biegowi Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu. 1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych została pokazana o zmroku, w lesie brzozowym w Łodzi, a w Europejską Noc Muzeów w dawnym więzieniu kieleckim.

Patronat honorowy nad projektem „Ślad pamięciowy” objął:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Wojewoda Łódzki  https://www.gov.pl/web/uw-lodzki,

IPN oddział w Łodzi,

Prezydent Miasta Zduńska Wola, Powiat Zduńskowolski.

Patronat medialny:

TVP HISTORIA, Radio Łódź, ZW Media TV.

 

Oficjalna strona projektu:
http://www.sladpamieciowy.pl

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bez Nazwy 1

Wernisaż 17 września 2023 r. godzina 19. 00  Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola filia Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych ul. Kolejowa 6.

 

Izabela Łapińska

Ns625595ab36461lapinskpwsfbx

fotografia pochodzi ze strony https://www.filmschool.lodz.pl

Polska artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo.
W dorobku posiada kilkadziesiąt indywidualnych wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych, oraz liczne publikacje w periodykach, m.in. francuskich, belgijskich, czeskich, greckich. Prace artystki publikowane były m.in. w belgijskim wydawnictwie „Objectif”, we francuskiej edycji „PHOTO”, w magazynie „Pozytyw”, „Camera Obscura”, „Format” i „Akademia”.
Izabela Łapińska brała udział w projektach międzynarodowych oraz w konferencjach naukowych, których tematyka bliska była zagadnieniom ciała w kulturze.
Obok twórczości fotograficznej, zajmuje się pisaniem teksów – opublikowane dotyczyły fotografii, filmu i reklamy, z naciskiem na tematy oscylujące wokół erotyki, brzydoty ciała, nadużyć i wykluczenia w sztuce.
Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Skip to content
Verified by MonsterInsights