Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 – „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – zapraszamy na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w Zduńskiej Woli.

Wydarzenie w formie spaceru odbędzie się 9 i 16 września o godzinie 16.00

09.09, godz.16.00 – SPACER SZKLAKIEM FABRYCZNYM
Start: ul. Złotnickiego 12 (Urząd Miasta Zduńska Wola, dawny Dworek Złotnickiego).

Zapraszamy na spacer szlakiem zduńskowolskich fabryk. Opowiemy o ich historii, życiu ich właścicieli i pracowników — pokoleń, które budowały swój świat w rytm fabrycznej pracy.
Porozmawiamy o ukształtowaniu przestrzeni wokół budynków przemysłowych, a także o tym jak bardzo pofabryczna przestrzeń wpisuje się w codzienne życie miasta.

16.09, godz. 16.00 – SPACER PO OSIEDLU KARSZNICE
Start: parking przy parowozie wąskotorowym Px 48-1723 z tendrem,
Łaska 257, 98-220 Zduńska Wola.

Podczas wycieczki po przestrzeni historycznego osiedla Karsznice zwrócimy szczególną uwagę na rytm życia jego dawnych mieszkańców. Tutaj bowiem wszystkie domy, bloki oraz ulice są nierozerwalnie związane z pracą kolejarzy. Tworzą swoiste szlaki pomiędzy kolejarskimi obowiązkami a codziennością. Spacerując, opowiemy o historii powstania osiedla, będącego wielką wspólnotą, przeżywającą tak samo radości i troski, wypełnione silnym poczuciem tożsamości, wynikającym z misji i etosu pracy pracowników kolei.

 

Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa:

„Tegoroczne hasło – Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe nie kończy się na zabytkach i zbiorach obiektów. Obejmuje ono również tradycje lub żywe formy wyrazu odziedziczone po naszych przodkach i przekazane przyszłym pokoleniom, takie jak tradycje ustne, sztuki widowiskowe, wiedza i praktyki dotyczące przyrody lub wiedza i tradycyjne umiejętności rzemieślnicze.”

2

 

1

Skip to content
Verified by MonsterInsights