Wyróżnienie w konkursie „Rodzinne Historie” – Sławomir Grabicki kl. VIII Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach, „Pamiętnik pradziadka – świadek historii przymusowych robót w III Rzeszy”

„(…) Mam na imię Sławomir Grabicki mam 14 lat i jestem uczniem Zespołu Szkoły Podstawowej i przedszkola w Czechach. Od lat słyszałem historię o moim pradziadku Bolesławie Szewczyku, który w czasie II wojny światowej został wywieziony na tzw. ,,przymusowe roboty” do Niemiec.

Bolesław Szewczyk urodził się 30 kwietnia 1920 roku we wsi Rębieskie w Zduńskiej Woli.

Pradziadek został wywieziony wraz z matką na przymusowe prace w głąb Niemiec, najprawdopodobniej do miejscowości Stade obok rzeki Łaba. Pradziadek postanowił pisać pamiętnik, który dostał od Niemki. Pamiętnik pradziadka napisany od 24 lutego 1945 roku do 1 stycznia 1946 roku opisuje jego przeżycia i doświadczenia związane z pracą przymusową oraz tułaczkę po II wojnie światowej. (…)”

 

Zapraszamy do lektury pamiętnika, który jest świadectwem życia i tułaczki po świecie. To rodzinna pamiątka, która zawiera nie tylko daty, ale przede wszystkim wspomnienia pełne emocji.

Sławomir Grabicki kl. VIII Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach

Praca pt. „Pamiętnik pradziadka – świadek historii przymusowych robót w III Rzeszy”

Opiekun: mgr Ewa Pędziwiatr

 

Rodzinne Historie 1 Rodzinne Historie 2 Rodzinne Historie 3 Rodzinne Historie 4 Rodzinne Historie 5 Rodzinne Historie 6 Rodzinne Historie 7 Rodzinne Historie 8 Rodzinne Historie 9 Rodzinne Historie 10 Rodzinne Historie 12 Rodzinne Historie 13 Rodzinne Historie 14 Rodzinne Historie 15 Rodzinne Historie 16 Rodzinne Historie 17

Skip to content
Verified by MonsterInsights