Od Krister Porzellan-Manufaktur do fabryki Porcelany Krzysztof

Po 200 latach działalności prawdopodobnie zostanie zamknięta fabryka porcelany „Krzysztof/Kristoff” z Wałbrzycha.  W naszym muzeum znajduje się niewielka jej kolekcja. Jedna z filiżanek została nawet wybrana przez dzieci „Muzealną Przewodniczką”.
Sygnatury na filiżankach, cukiernicy oraz dzbanku wskazują na okres produkcji 1904- 1927.  Ciekawym eksponatem jest filiżanka dla dzieci wyprodukowana w latach powojennych.
 Wałbrzyską fabrykę założył w 1831 r. Carl Franza Kristera pod nazwą Krister Porzellan-Manufaktur.
Początkowo fabryka imitowała wyroby powszechnie znanej Königliche Porzellan-Manufaktur (KPM) z Berlin, czym można tłumaczyć fakt, że sygnatury fabryki z Waldenburga są podobne do sygnatur wytwórni z Berlina.  Wysoka jakość wyrobów spowodowała, że pomimo zarzucania jej plagiatu odniosły znaczący sukces.
 Produkowano zarówno porcelanę przeznaczoną dla masowego odbiorcy, jak i luksusowe naczynia o klasycznych formatach. Nabywcami wałbrzyskich produktów były m.in. liczne uzdrowiska i hotele.
W 1852 i 1867 manufaktura Krister zdobyła nagrody wystaw przemysłowych we Wrocławiu i Paryżu.
W 1867 roku zmarł założyciel firmy Carl Franz Krister, który oprócz bycia przedsiębiorcą angażował się w życie lokalnej społeczności, zakładając między innymi dom starców, szpital, dom sierot, kasę chorych i wdów.
Przeznaczył znaczną sumę na budowę kościoła w Jedlinie Zdroju, a także powołał do życia Fundację Kristera, pomagającą uboższym mieszkańcom regionu.
 W 1920 fabryka została przekształcona w spółkę akcyjną, a rok później spółka stała się częścią grupy Philip Rosenthal Krister Porzellan Manufaktur AG.
 W 1945 roku wytwórnia porcelany została przejęta przez polskie władze i znacjonalizowana.
 Firma zaczęła działać pod nazwą Państwowa Fabryka Porcelany KRISTER, a następnie Porcelana Stołowa KRZYSZTOF.
W 1953 roku wprowadzono znak towarowy “W-WAWEL”.
W latach 90. spółkę sprywatyzowano. Od 2010 r. działa jako Porcelana KRZYSZTOF Sp. z o.o.
IMG 0523IMG 0525 2IMG 0523 2IMG 0522 2IMG 0522IMG 0521 2IMG 0526
Skip to content
Verified by MonsterInsights