„LOTNICZA PASJA. Historia Stanisława Buszyńskiego. 1939-2021” – wystawa

Stanisław Buszyński (1939-2021) pochodził ze Zduńskiej Woli, był malarzem, entuzjastą modelarstwa oraz lotnictwa. Specjalizował się w malarstwie militarnym. Malował okręty, pojazdy oraz samoloty. Szczególnie upodobał sobie jednak te ostatnie. W latach dziewięćdziesiątych jego obrazy ozdobiły ponad sto czterdzieści okładek modeli kartonowych. Modele te można było zakupić w większości sklepów modelarskich w Polsce. Obecnie można je odnaleźć w sprzedaży na giełdach i aukcjach na całym świecie. Dzięki temu prace skromnego zduńskowolskiego malarza zyskały zasięg nie tylko ogólnopolski.

Wystawa opowiada o tym, jak zainteresowanie lotnictwem, które narodziło się u Stanisława we wczesnym dzieciństwie tuż po II wojnie światowej, przerodziło się stopniowo w pasję na całe życie. Stała się ona jednym z najważniejszych aspektów jego życia. Dawał temu wyraz na wiele sposobów, zwłaszcza wykorzystując swoje uzdolnienia plastyczne. Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt ciekawych eksponatów związanych z jego życiem:

  • Obrazy autorstwa Stanisława, przede wszystkim samoloty, ale także okręty oraz pojazdy wojskowe;
  • zbiór modeli kartonowych z okładkami jego autorstwa;
  • kolekcję modeli plastikowych samolotów które zbudował w okresie PRL;
  • kolekcję modeli plastikowych z lat 70- tych oraz 80-tych w oryginalnych opakowaniach. Są wśród nich zestawy z państw bloku wschodniego, ale także trudniej dostępne w PRL modele z Europy Zachodniej;
  • zbiór literatury oraz prasy lotniczej i modelarskiej z lat dzieciństwa Stanisława oraz okresu PRL;
  • pamiątki rodzinne oraz fotografie.

Ekspozycja będzie czynna w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola od 14.01.2022 r. Otwarcie o godzinie 17:00.

ZAPRASZAMY.

Skip to content
Verified by MonsterInsights