Z CYKLU HISTORIA JEDNEGO EKSPONATU


Wczoraj nasze muzeum wzbogaciło się o kolejny w ostatnim czasie cenny eksponat. Pan Sławomir Sianoszek przekazał do naszych zbiorów medal strzelecki ze Zduńskiej Woli z 1843 r. Post poprzedza artykuł na temat strzelnicy na Frajszycy, który będziecie mogli Państwo przeczytać na naszej stronie już w czwartek, prosimy więc o uważne śledzenie naszej strony.
Medal ma związek ze strzelnicą funkcjonującą wówczas na obecnej Frajszycy. Po obu stronach medalu umieszczone są napisy identyfikujące tytuł i zawodnika: „KAREL LOKNER (powyżej korona)” oraz „SCHUTZEN. KENNIG. IN. ZDONSKOWOLA 1843 r.”. Na uwagę zasługuje zapis nazwy miasta oraz stylizowane wieńce laurowe wewnątrz których umieszczono grawerowane inskrypcje.
Zapisy oznaczają że medal należał do Karola Loknera, który w 1843 r. uzyskał tytuł króla strzelców Zduńskiej Woli. Zapis „SCHUTZEN. KENNIG.” w przełożeniu na współczesny język niemiecki brzmi następująco „Schützenkönig”, czyli król strzelców. Uzyskiwanie tego tytułu było zwyczajem praktykowanym w krajach niemieckich. W zawodach takich najczęściej mogą brać udział wszyscy chętni mężczyźni powyżej 18 roku życia. Opisywany medal świadczy o tym, że wraz z osadnikami z krajów niemieckojęzycznych zwyczaj wyłaniania „króla strzelców” trafił do Zduńskiej Woli.
Strzelanie odbywało się zazwyczaj podczas specjalnych turniejów, a w celu późniejszego ogłoszenia zwycięzcy, zabierano go np. z domu lub karczmy i w uroczystym korowodzie prowadzono na jarmark. Tradycja ta jest popularna w Niemczech do dzisiaj. Czy takie korowody odbywały się również w Zduńskiej Woli, nie wiadomo.
Dotarliśmy także do informacji na temat samej rodziny Loknerów. Karol Lokner był ewangelikiem, osiedlił się w okolicach Zduńskiej Woli w początkach istnienia miasta. Jego żoną była Henrietta z d. Weber (córka Eleonory). Wiadomo że mieli dwójkę dzieci, w tym: Wilhelminę (ur. 1839) Augustyna (ur. 1842, zm. 23 marca 1843 r.), Emilię Karolinę (ur. 1845) oraz Paulinę Ernestynę (ur. 1848). Paulina mieszkała w Okupie Wielkim gdzie miała czwórkę dzieci, około 1877 r. przeniosła się do Dimitowki na Wołyniu. Co ciekawe w czasie II wojny światowej władze okupacyjne osiedlały m.in. w okolicach Zduńskiej Woli wielu Niemców wołyńskich.
Wymiary medalu wynoszą w przybliżeniu 6,2/6,2 cm. Wykonany został na blaszce srebrzonej, w klasycznej formie medalu sportowego, ze wstążką która była przełożona przez oczko w górnej części. Medal przypomina swoją formą gwiazdę, o ramionach krótszych i dłuższych ułożonych naprzemiennie. Eksponat wzbogacił tym samym naszą kolekcję medali strzeleckich dołączając do dwóch pochodzących z 1830 r. oraz jednego z 1905 r. o którym pisaliśmy w ubiegłym roku.
Serdecznie dziękujemy Panu Sławomirowi Janoszkowi za podarowanie tego cennego eksponatu oraz Panu Januszowi Paradzie za pomoc przy jego przekazaniu. Za dodatkowe informacje dziękujemy Piotrowi Hillebrandowi.
A W CZWARTEK ZAPRASZAMY DO LEKTURY POSTA NA TEMAT HISTORII FRAJSZYCY.
Opracował
Daniel Buszyński

2. Medal

Skip to content
Verified by MonsterInsights