Noc Muzeów i otwarcie Makiety Kolejowej

W naszej filii, czyli Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach, otworzyliśmy kolejną wystawę stałą – kolejową makietę Karsznic.

Prezentujemy na niej centralną część osiedla i dawnej Lokomotywowni. Dzięki wszystkim Państwu, którzy głosowaliście na ten projekt w budżecie obywatelskim, dzięki inicjatywie pani Zenobii Radwańskiej, która ten projekt zgłosiła, zrealizowaliśmy nasze marzenie.

Może nie do końca stało się tak, jak zakładaliśmy pierwotnie. Nie udało się odbudować starej makiety, ale może to i lepiej. Dzięki temu mamy niepowtarzalną, oryginalną karsznicką makietę, której nie zobaczycie nigdzie indziej w Polsce.

Kwota, którą uzyskaliśmy dzięki Państwa poparciu, została wydatkowana nie tylko na makietę, ale przede wszystkim na budowę pawilonu wystawienniczego o powierzchni 78 m 2.

Bardzo wiele miesięcy zabrało nam przygotowanie niezbędnej dokumentacji i uzyskanie pozwoleń. Zbliżała się jesień i obawialiśmy się, że nie zdążymy z realizacją zadania. Jednak dzięki generalnemu wykonawcy – firmie Verte – udało się wszystko doprowadzić do szczęśliwego końca. Oczywiście mamy tu na myśli tylko pomieszczenie, do którego zostały wniesione, przygotowane wcześniej w Zgierzu, elementy makiety.

Tym samym rozpoczęła się żmudna, kilkumiesięczna praca. Jej efektem jest to, co mogliście zobaczyć podczas otwarcia, czyli Karsznicka Makieta Kolejowa.

Projekt nie jest jeszcze zamknięty w stu procentach. Makieta będzie rozbudowywana, musimy jeszcze zautomatyzować zwrotnicę, posadzić więcej zieleni, wykonać budynek przedszkola oraz dworca Zduńska Wola Południowa i jeszcze kilka innych. Odwiedzając nas będziecie mogli patrzeć jak makieta rośnie i powiększa się o nowe elementy.

To chyba zresztą największa frajda. Mieć w muzeum obiekt, który można udoskonalać.

Makietę stworzyła firma Tab Group ze Zgierza, znana w środowisku muzealnym z wykonania takich projektów, jak: makieta Zgierza czy makieta zaginionego kwartału, którą można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi.

Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy tak tłumnie odwiedziliście nas w ten sobotni wieczór Nocy Muzeów.

W szczególności chcemy podziękować Panu Prezydentowi Konradowi Pokorze, pani Sekretarz Izabeli Dobrowolskiej i Przewodniczącemu Rady Miasta Zduńska Wola Jakubowi Trenknerowi, za to, że uświetnili swoimi osobami tę uroczystość, ale także za to, że przez cały okres realizacji inwestycji wspierali nas swoimi radami i doświadczeniem.

Ogromne podziękowania dla twórców makiety, bo przecież pierwotnie, mieliśmy naprawić tylko starą. Gdy po dokładnych oględzinach uznaliśmy, że niestety jej stan nie pozwala na renowację, zdecydowaliśmy na zmianę koncepcji i całkowitą odbudowę, a firma zgodziła się na jej wykonanie.

Makietę można oglądać wraz z przewodnikiem na terenie Skansenu Lokomotyw w dniach:

Poniedziałek – piątek w godz. 11. 00 – 15. 00

Niedziela 11.00 – 15.00


Ceny biletów wstępu:

przewodnik – 20 zł
dzieci do 6 r.ż – 0 zł
od 6 do 16 r. ż – 1 zł
bilet ulgowy – 3 zł
bilet cały – 5 zł

Skip to content
Verified by MonsterInsights