„BELFER. NUMER BEZ WARTOŚCI” OTWARCIE WYSTAWY O LUDWIKU WICHERZE

Belfer to w więziennym slangu doświadczony, inteligentny więzień. W tym przypadku, więzień obozu koncentracyjnego, który był kolejnym, nic nie znaczącym numerem.

Jednak Ludwik Wicher to przede wszystkim nauczyciel, dyrektor i społecznik, który w każdym mieście, w którym przyszło mu żyć zostawił cząstkę siebie.

W przypadku Zduńskiej Woli było to dobrze zarządzane i rozwijane Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. To dzięki jego staraniom przeniesiono szkołę z ul. Królewskiej na ówczesna ulicę Złotnickiego, dziś Dąbrowskiego.

W 1925 r. witał samego Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, gdy czynnie włączył się w obchody 100-lecia uzyskania praw miejskich przez Zduńska Wolę. Wtedy tez powstała redagowana przez Wichera, znana i czytana po dziś dzień, publikacja Stulecie miasta Zduńskiej Woli 1825-1925.

W czasach międzywojennych tak znakomita postać była dosłownie rozchwytywana po to, by tworzyć i zarządzać szkołami w całym kraju. Tak trafił do Lipna, gdzie zastała go wojna.

Nieludzkie życie, sadyzm i okrucieństwo obozowego życia spisał w relacjach. Można je przeczytać w wydanej publikacji ks. Mariusza Budkiewicza, Iwony Grubeckiej i Doroty Koseckiej p.t.: „Ludwik Wicher. Nauczyciel, dyrektor, publicysta, więzień Dachau”.

Dziś otworzyliśmy wystawę, na której można przeczytać życiorys Ludwika Wichera oraz zobaczyć niepublikowane dotąd materiały, pochodzące z rodzinnych archiwów, także te ze Zduńskiej Woli.

Wystawa będzie czynna do połowy listopada. Książka do nabycia bezpłatniew muzeum.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zduńska Wola Konrada Pokory i Starosty Lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego.

Inicjatorami wydarzenia byli: 
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ZDUŃSKIEJ WOLI
TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ

MUZEUM HISTORII MIASTA ZDUŃSKA WOLA finansowało wydruk wystawy.

Partnerami są:
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W ZDUŃSKIEJ WOLI
ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W LIPNIE

IMG 0154
IMG 0165
IMG 0160
IMG 0155
IMG 0163
Skip to content
Verified by MonsterInsights