W piękną, słoneczną niedzielę 6. października spacerowaliśmy ulicami Zduńskiej Woli, przypominając wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku.
Amatorów historycznego spaceru jak zwykle nie brakowało, za co serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Obiecujemy kontynuację takiej formy poznawania lokalnych wydarzeń. Tak jak do tej pory zresztą miało to miejsce, bowiem takich spacerów w ostatnich latach odbyło się już kilkanaście.
Na wiosnę zapowiadamy już kolejny spacer pn. „Tajemnice zduńskowolskiej konspiracji”.
Podczas jesiennej i zimowej aury na spotkania historyczne zapraszamy do siedziby muzeum.
Serdecznie zapraszamy na PODWIECZORKI Z HISTORIĄ oraz NIEDZIELĘ Z EKSPONATEM.
Podczas „Podwieczorków z historią” omawiamy tematy dotąd raczej nie omawiane, przybliżamy zapomniane postaci związane z naszym miastem, ale przede wszystkim czekamy na tematy, które są interesujące dla współczesnych mieszkańców. Dlatego prosimy o zgłaszanie swoich propozycji.
„Niedziela z eksponatem” to możliwość zobaczenia i posłuchania historii związanych z muzealiami, które na co dzień przechowywane są w magazynie muzeum. Odpowiadamy na pytania skąd do nas trafiły, kto był ich właścicielem i w jaki sposób związane są ze Zduńską Wolą.
Jedne i drugie spotkania są doskonałą okazją do zadawania pytań i dyskusji.
Poniżej fotorelacja z niedzielnego spaceru:
- Teren dawnej Fabryki Rozena, Wiślickiego i Gecowa. To tu spadły jedne z pierwszych bomb 3. września 1939 roku. Fabryka stanęła w ogniu i paliła się przez około 2 tygodnie. Mur, który pozostał, był częścią budynku służącego jako magazyn.
2. Groby pierwszych ofiar bombardowania na cmentarzu przy ul. Łaskiej. Wejście od strony ulicy Cichej.
3. Ulica Św. Maksymiliana Marii Kolbego (dawniej ul. Browarna). Tren ulicy został prawdopodobnie przypadkowo zbombardowany, burząc prawie całkowicie zabudowania.
4. Teren kościoła przy ul. Kościelnej. Tutaj we wrześniu 1939 roku spadły kolejne bomby burząc część kościoła i zabijając lub raniąc ludzi, którzy z niego wybiegli.
5. Podwórze pomiędzy placem Wolności, a ulicą Kościelną. To tu uciekali zduńskowolanie chroniąc się przed spadającymi bombami.
6. Róg ulicy Łaskiej i Kościelnej. Nieistniejąca kamienica, która została zbombardowana.
7. Róg ulicy Łaskiej (dawniej Piłsudskiego) oraz alei Tadeusza Kościuszki. W tym miejscy znajdował się ceglany bunkier.
8. Teren dawnej fabryki Kuskego. To tu znajdował się przejściowy obóz dla Polaków, którzy byli następnie byli wysyłani do obozów.
Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za udział w wydarzeniu.
Przewodnik: Dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Tomasz Polkowski
Zdjęcia i opracowanie: Dział Kultury Miasta
Gabriela Górska