10. DZIEŃ OTWARTY CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO W ZDUŃSKIEJ WOLI

Dr Kamila Klauzińska (Jewish Roots In Poland),

serdecznie zaprasza do udziału w 10. Dniu Otwartym cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli.

Jak co roku spotykamy się o godzinie 16:00 przy bramie cmentarnej (ul. Kacza) w dniu 25 sierpnia b.r. (niedziela).

Od czterech lat w Dniach Otwartych biorą udział byli mieszkańcy Zduńskiej Woli oraz ich potomkowie. W tym roku spodziewamy się Tziki Aud’a – syna Ashera Aud Sieradzkiego, który zmarł trzy lata temu. Rocznica jego śmierci przypada właśnie 25 sierpnia. Asher Aud Sieradzki, ocalały z Holokaustu zduńskowolanin, od 1999 roku przyjeżdżał do naszego miasta z grupami młodzieży izraelskiej. To dzięki jego wysiłkowi nasze miasto odwiedziły do 2015 roku liczne grupy młodych Izraelczyków: http://kircholzdunskawola.blogspot.com/2016/09/odszed-asher-aud-sieradzki.html

Syn Ashera – Tziki zmówi kadisz przy masowej mogile Żydów zamordowanych podczas likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli.

Swoją wizytę zapowiedział również Prof. Daniel Wagner (Weizmann Institute w Rehovot, Izrael https://www.weizmann.ac.il/materials/Wagner/home ), którego mieszkańcy Zduńskiej Woli już dobrze znają. Jego wysiłek na rzecz zachowania nekropolii i pamięci o Żydach zduńskowolskich jest nie do przecenienia. W roku 2006 został on uhonorowany medalem Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola. Podczas Dnia Otwartego przedstawiona zostanie krótka lista, tylko wybranych, działań z ostatnich 20. lat podejmowanych w celu zachowania pamięci o naszych żydowskich sąsiadach.

Cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli odwiedzili ludzie niemal z całego świata. Mieliśmy gości ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii, Ameryki Południowej, Chin, Francji, Belgii, Niemiec, Szwecji, Włoch, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii. W tym roku dołączyli do tej listy zwiedzający z Kenii i Macedonii.

Od kilku lat cmentarz odwiedza regularnie grupa chrześcijan z całego świata, której przewodniczy Pastor David Pileggi. Grupa ta przyjeżdża na cmentarz w ramach podróży „A Narrow Bridge”. Więcej informacji na temat grupy znajdziecie Państwo tutaj: http://www.narrowbridgetour.com/

Skip to content
Verified by MonsterInsights