Zmieniają się czasy, a pasja zostaje.

Otwarcie wystawy „Moto potrzeba – Moto pasja” już w najbliższą sobotę. Z tej okazji przyjrzymy się jednej z naszych najciekawszych fotografii związanych z tematyką motocyklową.


Był prawdopodobnie początek maja 1937 r., gdy na ulicach Zduńskiej Woli pojawiło się kilka pięknych motocykli. Maszyny zatrzymały się na ulicy Belwederskiej (obecnie Złotnickiego) w pobliżu Alei Kościuszki i wtedy wykonano pamiątkową fotografię, którą dziś prezentujemy. Niestety na odwrocie zdjęcia brakuje dokładnego opisu i dane osób na fotografii nie są znane.

Znaki Wodne 1
Zbiory Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Znaki Wodne 2
Tak wygląda to miejsce dziś.


Przyglądając się dokładniej można dostrzec ciekawy detal. Motocykl na pierwszym planie to brytyjski Rudge-Whitworth. Wytwórnia ta produkowała m.in. motocykle wyścigowe, które stały się bardzo popularne w polskich klubach motocyklowych w latach trzydziestych. W ramach klubów tworzono nawet specjalne sekcje użytkowników tej marki, których nazywano „Rudge’ystami”.


Jako ciekawostkę warto dodać, że marka Rudge jest ważna z punktu widzenia historii polskiego sportu motocyklowego. W 1932 oraz 1935 r. Michał Nagengast dwukrotnie ustanowił rekord prędkości Polski w jeździe na motocyklu, na odcinku 1 km ze startu lotnego zasiadając właśnie na maszynie Rudge-Whitworth 500.

Tekst: Daniel Buszyński

Skip to content
Verified by MonsterInsights