Category: Blog

Historia jednego dokumentu. Karta mobilizacyjna z podpisem ppłk. Stefana Rychalskiego, ofiary zbrodni katyńskiej

82. rocznica Zbrodni Katyńskiej skłoniła nas do zaprezentowania jednego z naszych eksponatów związanych z tym tematem. Wybraliśmy niepozorny dokument, którego historię odkryliśmy zupełnie przypadkowo. Do opisu w pracowni naszego Muzeum trafiła karta mobilizacyjna plutonowego Stefana Musiała urodzonego w 1899 r. syna Władysława i Eleonory. Zastosowaliśmy rutynową procedurę, wykonanie opisu eksponatu, pomiaru, zanotowanie cech charakterystycznych. Z …

Kontynuuj czytanie

Pudełko po pudrze firmy Richarda Hudnuta

Jaki związek ma pudełko z lat 20. XX w. po pudrze ze szczepionką na Covid- 19? Niepozorne przedmioty łączą w sobie odległe wątki. Takie oto piękne pudełko w stylu art deco, znajdujące się w muzealnej aptece, ma z farmacją wiele wspólnego. Po pierwsze pochodzi z firmy Richarda Hudnuta (1855 –1928), który był jednym z pierwszych …

Kontynuuj czytanie

„Koniec i początek, czyli…” Łowcy Wspomnień na start!

Czy myślicie, że gdy jakiś przedmiot trafi do muzeum, to następuje koniec jego użyteczności? Jeśli tak, to postaramy się Wam udowodnić, że to właśnie w muzeum może dostać nowe „życie”. Koniec czy początek? Czy eksponat może oprowadzać po muzeum? Na to pytanie odpowiadała sobie ekipa plastyczno-reporterska, złożona z 9. uczestników w wieku 9-11 lat. Relacja …

Kontynuuj czytanie

POPIELNICA Z KULTURY POMORSKIEJ PRZEKAZANA DO MUZEUM

Wczoraj do muzeum trafił kolejny wyjątkowy eksponat archeologiczny, znaleziony podczas przypadkowego odkrycia w miejscowości Kobyla Miejska (gm. Szadek, pow. zduńskowolski, woj. łódzkie). Na początku roku 2020 pan Michał Dobrzycki archeolog, odkrył zbiór zabytków archeologicznych – popielnicę oraz fragment popielnicy datowanych ma kulturę pomorską. Nowo odkryte stanowisko w miejscowości Kobyla Miejska (gm. Szadek) otrzymało numer AZP …

Kontynuuj czytanie

Otwarcie wystawy „Tropem wilczym: Podziemie antykomunistyczne w Zduńskiej Woli i regionie”

W niedzielę 1 III 2020 r. z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w  Zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz” w Zduńskiej Woli odbyło się otwarcie wystawy „Tropem wilczym: Podziemie antykomunistyczne w Zduńskiej Woli i regionie”.  Wystawa czynna do połowy marca. relacja na blogu. https://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2020/03/otwarcie-wystawy-tropem-wilczym.html

76. rocznica egzekucji Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli. Relacja z uroczystości

lutego br. wspólnie z Zespołem Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli oraz Stowarzyszeniem Miłośników Kolei w Karsznicach zorganizowaliśmy obchody 76. rocznicy egzekucji Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli bohaterskich kolejarzy, żołnierzy AK zamordowanych przez hitlerowców na terenie Parowozowni w Karsznicach. Relacja na blogu: https://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2020/02/76-rocznica-egzekucji-kazimierza.html

Dyrektor Muzeum gościem Radia Łódź Nad Wartą

Gościem Radia Łódź Nad Wartą był Tomasz Polkowski dyrektor miejskiego muzeum. W wywiadzie możecie usłyszeć o nowych działaniach podejmowanych z młodzieżą i Seniorami, czyli planach powołania Muzealnej Rady Młodzieży oraz współpracy przy projekcie „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”. Dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola opowiada również o planach działania w Filii, …

Kontynuuj czytanie

BOŻE NARODZENIE. TRADYCJE – ŚWIĄTECZNE WARSZTATY

Grudzień w muzeum oznacza serię warsztatów dotyczących Świąt Bożego Narodzenia. „Gdy moja babcia była mała, wyglądała tak samo, jak ta dziewczynka z pocztówki”. Takie przemyślenia pojawiają się podczas tworzenia kolażu z kopii zduńskowolskich, przedwojennych pocztówek bożonarodzeniowych. Do pracy plastycznej wykorzystujemy m.in. życzenia noworoczne wysłane 99 lat temu do Zduńskiej Woli. Adresatem życzeń był „Wielmożny Pan …

Kontynuuj czytanie

ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY I SPOTKANIA MUZEALNE – RELACJA UCZESTNIKÓW

Od 4 miesięcy intensywnie współpracujemy z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Zduńskiej Woli. Uczestnicy biorą udział w spacerach, wykładach, poszerzając swoją wiedzę o historii miasta i jego okolicach. Efekty spotkań opisują na swojej stronie Facebookowej. W nowym wpisie na blogu przeczytacie i zobaczcie co działo się dotychczas. http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2019/09/srodowiskowy-dom-samopomocy-i-spotkania.html

PODWIECZOREK Z HISTORIĄ – FOTORELACJA

Drugie spotkanie z nowego cyklu pn. „Podwieczorki z Historią”  dotyczyło alianckich lotników dokonujących zrzutów broni dla walczących oddziałów AK w czasie Powstania Warszawskiego. Więcej na blogu: http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2019/07/podwieczorek-z-historia-fotorelacja.html

Skip to content
Verified by MonsterInsights