WYSTAWA “NIEZWYKŁE POLKI”

Już w najbliższy poniedziałek 8 kwietnia o 16.00 w ZCI RATUSZ  zapraszamy na otwarcie wyjątkowej wystawy “Niezwykłe Polki” przygotowaną przez Fundacje Dla Dziedzictwa. Wystawa czynna będzie do 8 maja 2019 r.

Wystawa prezentuje niezwykłe postaci kobiece, których wkład w osiągnięcia naukowe, czy artystyczne był wyjątkowy na skalę światową i często pionierski.

Dzielne Polki zapisały się również jako bohaterki wojenne zadziwiając świat. Czego przykładem jest biografia Anny Pustowójtówny, kobiety, która jako Polka z wyboru w przebraniu męskim walczyła w powstaniu styczniowym dopingując do walki mężczyzn. Na wystawie nie zabraknie niezrównanej Marii Skłodowskiej-Curie, ale także pokażemy Reginę Plisztynową, pierwszą lekarkę, która pochodziła z Polski i leczyła żołnierzy sułtana.

Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 100. rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Ekspozycja jest rozszerzoną wersją wystawy „Poland. A country of remarkable women” przygotowaną w partnerstwie z Instytutem im. A. Mickiewicza w Warszawie, Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Wystawę patronatami honorowymi objęli: Prezydent RP Andrzej Duda (patronat narodowy), Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

Dodatkowo zaprezentujemy lokalne uzupełnienie wystawy jakim jest przygotowana przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola wystawa “Pomimo wszystko. Kobiety Zduńskiej Woli”.

Więcej o tej wystawie tutaj:

Skip to content
Verified by MonsterInsights