POMIMO WSZYSTKO. KOBIETY ZDUŃSKIEJ WOLI

Na wystawie zaprezentujemy sylwetki zduńskowolanek, które pomimo przeciwności losu, czasów w jakich żyły, robiły wszystko co mogły, by walczyć o swoje ideały.

W Zduńskiej Woli nigdy nie brakowało odważnych kobiet. Życie w mieście o tradycjach włókienniczych wymuszało na kobietach podejmowanie nie tylko ciężkiej pracy w gospodarstwie domowym, ale także w fabrykach.

Siła, hart ducha oraz delikatność i wrażliwość mieszkanek miasta robotniczego sprawiły, że przekrój wizerunku zduńskowolanek jest barwny i inspirujący. Szczególnie w perspektywie zakazów i nakazów jakie były nałożone na kobiety.

W  czasach rodzącej się Niepodległej, kobiety walczyły nie tylko o wolność kraju, lecz również o osobiste prawa, których zostały pozbawione.

Kobiety Wystawa

Przedstawione poniżej sylwetki kobiet ze Zduńskiej Woli i okolic, to te które czynnie włączyły się w odzyskiwanie wolności, zarówno osobistej jak i wolności Polski. To kobiety, często wykształcone, które walczyły o lepsze życie dla ówczesnych mieszkanek naszego miasta, a także dla nas. Walczyły o prawo do decydowania o losach kraju i miasta, w którym żyły.

Wystaw ta jest lokalnym uzupełnieniem do wystawy „Niezwykłe Polki”- opracowanej przez Fundację dla Dziedzictwa, którą już w kwietniu zaprezentujemy w muzeum.

Wystawa „Niezwykłe Polki”

Jak piszą organizatorzy: „Intencją wystawy „Niezwykłe Polki” jest pokazanie niezwykłych postaci kobiecych, których wkład w osiągnięcia naukowe, czy artystyczne był wyjątkowy na skalę światową i często pionierski. Dzielne Polki zapisały się również jako bohaterki wojenne zadziwiając świat. czego przykładem jest biografia Anny Pustowójtówny, kobieta, która jako Polka z wyboru w przebraniu męskim walczyła w powstaniu styczniowym dopingując do walki mężczyzn. Na wystawie nie zabraknie niezrównanej Marii Skłodowskiej-Curie, ale także pokażemy Reginę Plisztynową, pierwszą lekarkę, która pochodziła z Polski i leczyła żołnierzy sułtana.
Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 100. rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Ekspozycja jest rozszerzoną wersją wystawy „Poland. A country of remarkable women” przygotowaną w partnerstwie z Instytutem im. A. Mickiewicza w Warszawie, Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Narodowym Archiwum Cyfrowym.”

4 Niwińska Małe
Kobiety Boernerowa Małe 1
Małe Kobiety Gelbartowa
Małe Opielińska
Małe Kobiety Miłoszowa 1
Muzeum Kobiety Tańska
Małe Kobiety Kałużewska
Małe Kamińska
Skip to content
Verified by MonsterInsights