Tradycje Przemysłowe i Rzemieślnicze Zduńskiej Woli

Sala wystawiennicza Tradycje przemysłowe Zduńskiej Woli

Zduńska Wola powstała jako osada fabryczna dzięki wizji i staraniom założyciela miasta Stefana Złotnickiego. Prawa miejskie uzyskała w 1825 roku. Dekret miejski został podpisany  przez namiestnika Królestwa Polskiego – księcia Zajączka.

W sali tej zgromadzono eksponaty związane z wytwórczością lokalnych przemysłowców w takich dziedzinach jak: tkacka, farbiarska, metalurgiczna, stolarska i innych. Na ścianach widzimy kopie archiwalnych fotografii pochodzących z tutejszych fabryk. Mamy tu stolik w stylu biedermeier. Jego blat został wykonany techniką intarsji, to znaczy wyłożony kawałkami różnego rodzaju drewna. Na stole umieszczone są przedmioty niezbędne do pracy właścicielowi fabryki, takie jak telefon na korbę, lampka, papiery firmowe, kałamarz, stempel i próbnik tkacki.

Obok stołu ustawiony jest duży drewniany kredens w stylu art nouveau z szufladami i szafkami. Drzwi górnej środkowej szafki są przeszklone i ozdobione kolorowymi witrażami w kształcie kwiatów. Między górnymi a dolnymi szafkami rozciąga się blat. Stoi na nim kilka przedwojennych przedmiotów, między innymi maszynka do wyrobu cukierków. Powierzchnia walców jest pokryta okrągłymi zagłębieniami. Gdy karmelowa masa przechodziła między walcami, zagłębienia formowały z niej okrągłe cukierki. Maszyna ta pochodzi z cukierni Konińskich, która mieściła się w Rynku 29, czyli przy obecnym placu Wolności. Na kredensie stoi także dawna maszynka do wycinania biletów. To niewielka skrzynka ze szczeliną, w którą wsuwało się kartkę, a następnie przecinało ją, naciskając długą dźwignię. Są tu również zapisany cyrylicą szyld z fabryki Józefa Sznajdra oraz jego firmowe inicjały i numer miejscowej dorożki konnej. Na meblu ustawiono też fotografie Zarządu Czeladzi Tkackich, pamiątkowe zdjęcie Cechu Piekarzy w Warszawie od Zarządu Cechu w Zduńskiej Woli oraz Zarządu Cechu Fryzjerskiego. Wszystkie te fotografie pochodzą z początku lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Najważniejszymi eksponatami są tu portret założyciela Zduńskiej Woli – Stefana Złotnickiego oraz pejzaż Zduńskiej Woli z drugiej połowy dziewiętnastego wieku

Cała ekspozycja przedstawia jedynie fragment historii zduńskowolskiego przemysłu. Mnogość fabryk i szybki rozwój techniczny sprawiły, że ta niewielka z początku osada stała się prężnie działającym miastem fabrycznym.

Skip to content
Verified by MonsterInsights