„Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”

1 sierpnia 2021 r. o godz. 17.30 zapraszamy do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.


Na muzealnym dziedzińcu zaprezentujemy wystawę plenerową pn. “Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej”.


Wystawa opowiada o losach grupy ok. 17 tysięcy powstańców, którzy po upadku powstania trafiają do niemieckich obozów jenieckich. Ekspozycja przybliża ich los mężczyzn oraz kobiet i dzieci od momentu złożenia broni aż po odzyskanie wolności.
Dzięki wystawie można zwrócić uwagę na fakt, że nigdy wcześniej w historii do niewoli nie trafiła grupa ludzi tak mocno zróżnicowana pod względem wieku, płci pochodzenia czy wykształcenia.
Dla większości powstańców pobyt w obozach jenieckich był doświadczeniem nowym i niezwykle trudnym. Oznaczał rozłąkę z bliskimi, izolację, często przymusową pracę i brutalne traktowanie ze strony załogi obozowej, głód, brud i zimno, a pod koniec wojny także konieczność podjęcia ogromnie istotnej decyzji: wracać do kraju czy pozostać na emigracji?

Wystawa za pomocą unikalnych zdjęć, dokumentów oraz listów przedstawia obozową rzeczywistość, jaka stała się udziałem powstańców warszawskich.

Wystawa została wypożyczona z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Będzie można ją oglądać do końca sierpnia. W dzień otwarcia wstęp darmowy.

W pozostałe dni zakup biletów według cennika: 1 zł – ulgowy, 2 zł cały.

Powstancy Warszawscy
Skip to content
Verified by MonsterInsights