UROCZYSTE SPOTKANIE DARCZYŃCÓW

Wczoraj w Sali Konferencyjnej ZCI MDK „Ratusz” odbyło się kolejne już spotkanie Darczyńców Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Co roku staramy się podziękować Państwu za obecność, przekazane dary oraz zaufanie i życzliwość, jakimi nas obdarzacie. Dzięki Wam – Darczyńcom – muzeum wzbogaca się o nowe, ciekawe zbiory, które z dumą prezentujemy Mieszkańcom naszego miasta.

Za przybycie na galę dziękujemy również Prezydentowi Miasta Zduńska Wola – Konradowi Pokorze oraz przedstawicielom Urzędu  Miasta Zduńska Wola, a Panu Pawłowi Perdkowi – Dyrektorowi MDK  za obecność i użyczenie sali „Ratusza”. 

Od ostatniego spotkania z Darczyńcami muzeum, ponad czterdzieści kolejnych osób przekazało około 600 eksponatów. Oto spis wybranych, najciekawszych przedmiotów:

 1. Maszyna do szycia Łucznik. Należała do rodziców darczyńcy Ferdynanda i Haliny Bulińskich.Kupiona w sklepie w Zduńskiej Woli. Pracowali w „Woli” (przekazał Radosław Buliński).

 2. Obraz „Dysputa lipska” Carla Friedricha Lessinga z 1867 r. Odnaleziony na strychu parafii pastorówki parafii ewangelicko-augsburskiej w Zduńskiej Woli.

  Narty Beskidy należące do pastora Cezarego Jordana.

  Butelki apteczne z apteki społecznej Nr 71 w Zduńskiej Woli. Wzbogaciły ekspozycję w sali aptecznej (przekazała Krystyna Jordan).

 3. Fotografia zduńskowolskich strażaków wykonana po Trzecim Ogólnopolskim Zjeździe Straży Pożarnych w Poznaniu w 1927 r. U góry po lewej widoczny Jerzy Ejchblat.

  Fotografia zduńskowolskich strażaków oraz przedtawicieli miejscowej elity. Trzeci od lewej w dolnym rzędzie doktor Władysław Wróblewski, w drugim rzędzie drugi od lewej pan Jaskółowski (przekazała Stanisława Pokornowska).

 4. Kilkorga Jeremiaków kronika (kopia). Zbiór wspomnień żołnierzy Batalionu „Chrobry II” z Powstania Warszawskiego, w tym pochodzącego z Izabelowa Jerzego Michalskiego „Prawdzica”.

  „Prawdzic”. Data urodzenia: 1916-05-26, Data śmierci: 1979-12-06, Stopień: podporucznik, Numer legitymacji AK:12296, Miejsce urodzenia: Izabelów, Imiona rodziców: Antoni – Stanisława, Nazwisko konspiracyjne: Michels, Udział w konspiracji 1939-1944: Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) – Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana NSZ „Koło” – dywizjon artylerii „Młot”, Adres przed Powstaniem Warszawskim: Warszawa ul. Ossowska 29 m.6, Oddział: Armia Krajowa – I Obwód „Radwan” (Śródmieście) – zgrupowanie „Chrobry II” – II batalion „Lecha Grzybowskiego” – 6. kompania „Jeremi” – II pluton, Szlak bojowy: Śródmieście Północ, Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944): 28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei – 15. pułk piechoty AK „Wilków”, Losy po Powstaniu: Niewola niemiecka – brak informacji o miejscach pobytu, Numer jeniecki: 102006 (przekazała Anna Sobczak).

 5. Świadectwo cechowe Ignacego Marciniaka z 1927 r.

  Książeczka wojskowa Czesława Perkowskiego z 1935 r. Zamieszkiwał w Kolonii Ochraniew. W latach 1933-1935 służył w 7 Batalionie Telegraficznym w Poznaniu. Wewnątrz wpisy z ćwiczeń m.in. w komp. Łączności 10 Dywizji Piechoty. Arbeitskarte Czesława Perkowskiego wydane w Nienburgu podczas II wojny światowej. Ignacy Marciniek- ojciec darczyńcy. Czesław Perkowski- ojczym darczyńcy (przekazał Władysław Marciniak).

 6. Rozkład jazdy kolei warszawsko-kaliskiej z 1903 roku na odcinku Łódź-Kalisz, z podanymi czasami przejazdu oraz dziennik dyżurnego ruchu, w którym skrupulatnie zanotowano jakie typy lokomotyw przejeżdżały przez stację, numery składów pociągów towarowo-osobowych oraz numery ekspedycji towarowych. Dokumenty znaleziono pomiędzy deskami drewnianego stropu, a więc ktoś musiał je specjalnie ukryć. Nie wiadomo jednak dlaczego i kiedy to się stało. Dokumenty znaleziono w remontowanym dworcu PKP w Zduńskiej Woli. Przekazała je firma budowlana za pośrednictwem Urzędu Miasta Zduńska Wola. Muzeum otrzymało znalezisko dzięki dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Miasta Krystynie Bąk.

 7. Pamiątki ze zbioru po Mieczysławie Mikołajczyku, nauczycielu historii w 2 Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli. M.in. czasopisma „Światowid” związane ze śmiercią Józefa Piłsudskiego (przekazała Alicja Mikołajczyk).

 8. Legitymacja Krzyża Niepodległości Franciszka Łopacińskiego. Franciszek Łopaciński to brat ojca darczyńcy Zenona Łopacińskiego. Zaświadczenie zniszczenia domu na ul. Chłodnej 21 m.16 w Warszawie. Przed wojną mieszkał w nim Franciszek Łopaciński. Budynek znajdował się przy samej kładce pomiędzy „Dużym” a „Małym” Gettem. W celu umożliwienia ruchu kołowego pomiędzy częściami Getta na skrzyżowaniu Chłodnej z Żelazną zostały zamontowane bramy rozdzielające ruch „aryjskiej” Chłodnej od „żydowskiej” Żelaznej. Most został zlikwidowany w 1942 w związku z likwidacją Małego Getta (przekazał Andrzej Łopaciński).

 9. Sznek (rozpinka) z maszyny tkackiej typu angielskiego. Przedmioty należały do ojca i dziadka darczyńcy. Prowadzili oni warsztat tkacki w Zduńskiej Woli (przekazał Wiesław Marcinkowski).

 10. Gwóźdź sztandaru z fundacji Tadeusza Szaniawskiego herbu Junosza, posła na sejm Rzeczpospolitej. Tadeusz był posłem na sejm w latach 1930-1935 oraz wieloletnim burmistrzem Zduńskiej Woli. Znalezisko przypadkowe w Suchoczasach. Sztandar z którego pochodzi nieokreślony (przekazał Adam Niezgodzki).

 11. Łuski z działka lotniczego z samolotu Ił-2. Stosowanego m.in. w samolotach szturmowych Ił-2M3. Łuski posiadają sygnatury w postaci numerów fabryk. 1- łuska z 1943 r. fabryka 514; łuska z 1944 r. fabryka 606 (Kemerowo); łuska z 1944 r. fabryka 406. Odnalezione w pobliżu Szadku. Wystrzelone prawdopodbnie w styczniu 1945 r. w ataku na wycofujące się w kierunku zachodnim kolumny niemieckiego wojska oraz uchodźców (przekazała Sekcja Badań Historycznych Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli).

 12. Drzwiczki do pieca z ul. Prostej. Odnalezione na ul. Prostej w domu po Pawle Mannie. Prawdopodobnie z pocz. XX w. Na drzwiczkach motywy ozdobne z kwiatkami i szyszkami. Zachowane oryginalne chwyty (przekazał Władysław Migoń).

 13. Plakat NSZZ „Solidarność” autorstwa Mikołaja Chylaka z 1989 r. oraz książka z pieczęcią Kolejowego Przysposobienia Wojskowego w Karsznicach. Jest to część największej darowizny w ciągu roku. Obfitowała w setki dokumentów związanych z NSZZ „Solidarność” w Zduńskiej Woli (przekazał Edward Bąk).

 14. Narzędzia stolarskie z zakładu stolarskiego Jana Pogonowicza. Zakład mieścił się na skrzyżowaniu obecnej ul. Kościelnej oraz Złotnickiego. Darowizna objęła kilkadziesiąt narzędzi stolarskich w stanie użytkowym. Stosowane były niemal do momentu przekazania. Wiele z nich posiada sygnowania z okresu międzywojennego oraz wcześniejsze (przekazał Tomasz Kmieć).

 15. Depozyt przedmiotów celem wystawy o Ignacym Spętanym więźniu i ofierze niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz (przekazał Wojciech Spętany).

Skip to content
Verified by MonsterInsights