Wczoraj w Sali Konferencyjnej ZCI MDK „Ratusz” odbyło się kolejne już spotkanie Darczyńców Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Co roku staramy się podziękować Państwu za obecność, przekazane dary oraz zaufanie i życzliwość, jakimi nas obdarzacie. Dzięki Wam – Darczyńcom – muzeum wzbogaca się o nowe, ciekawe zbiory, które z dumą prezentujemy Mieszkańcom naszego miasta.
Za przybycie na galę dziękujemy również Prezydentowi Miasta Zduńska Wola – Konradowi Pokorze oraz przedstawicielom Urzędu Miasta Zduńska Wola, a Panu Pawłowi Perdkowi – Dyrektorowi MDK za obecność i użyczenie sali „Ratusza”.
Od ostatniego spotkania z Darczyńcami muzeum, ponad czterdzieści kolejnych osób przekazało około 600 eksponatów. Oto spis wybranych, najciekawszych przedmiotów:
-
Maszyna do szycia Łucznik. Należała do rodziców darczyńcy Ferdynanda i Haliny Bulińskich.Kupiona w sklepie w Zduńskiej Woli. Pracowali w „Woli” (przekazał Radosław Buliński).
-
Obraz „Dysputa lipska” Carla Friedricha Lessinga z 1867 r. Odnaleziony na strychu parafii pastorówki parafii ewangelicko-augsburskiej w Zduńskiej Woli.
Narty Beskidy należące do pastora Cezarego Jordana.
Butelki apteczne z apteki społecznej Nr 71 w Zduńskiej Woli. Wzbogaciły ekspozycję w sali aptecznej (przekazała Krystyna Jordan).
-
Fotografia zduńskowolskich strażaków wykonana po Trzecim Ogólnopolskim Zjeździe Straży Pożarnych w Poznaniu w 1927 r. U góry po lewej widoczny Jerzy Ejchblat.
Fotografia zduńskowolskich strażaków oraz przedtawicieli miejscowej elity. Trzeci od lewej w dolnym rzędzie doktor Władysław Wróblewski, w drugim rzędzie drugi od lewej pan Jaskółowski (przekazała Stanisława Pokornowska).
-
Kilkorga Jeremiaków kronika (kopia). Zbiór wspomnień żołnierzy Batalionu „Chrobry II” z Powstania Warszawskiego, w tym pochodzącego z Izabelowa Jerzego Michalskiego „Prawdzica”.
„Prawdzic”. Data urodzenia: 1916-05-26, Data śmierci: 1979-12-06, Stopień: podporucznik, Numer legitymacji AK:12296, Miejsce urodzenia: Izabelów, Imiona rodziców: Antoni – Stanisława, Nazwisko konspiracyjne: Michels, Udział w konspiracji 1939-1944: Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) – Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana NSZ „Koło” – dywizjon artylerii „Młot”, Adres przed Powstaniem Warszawskim: Warszawa ul. Ossowska 29 m.6, Oddział: Armia Krajowa – I Obwód „Radwan” (Śródmieście) – zgrupowanie „Chrobry II” – II batalion „Lecha Grzybowskiego” – 6. kompania „Jeremi” – II pluton, Szlak bojowy: Śródmieście Północ, Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944): 28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei – 15. pułk piechoty AK „Wilków”, Losy po Powstaniu: Niewola niemiecka – brak informacji o miejscach pobytu, Numer jeniecki: 102006 (przekazała Anna Sobczak).
-
Świadectwo cechowe Ignacego Marciniaka z 1927 r.
Książeczka wojskowa Czesława Perkowskiego z 1935 r. Zamieszkiwał w Kolonii Ochraniew. W latach 1933-1935 służył w 7 Batalionie Telegraficznym w Poznaniu. Wewnątrz wpisy z ćwiczeń m.in. w komp. Łączności 10 Dywizji Piechoty. Arbeitskarte Czesława Perkowskiego wydane w Nienburgu podczas II wojny światowej. Ignacy Marciniek- ojciec darczyńcy. Czesław Perkowski- ojczym darczyńcy (przekazał Władysław Marciniak).
-
Rozkład jazdy kolei warszawsko-kaliskiej z 1903 roku na odcinku Łódź-Kalisz, z podanymi czasami przejazdu oraz dziennik dyżurnego ruchu, w którym skrupulatnie zanotowano jakie typy lokomotyw przejeżdżały przez stację, numery składów pociągów towarowo-osobowych oraz numery ekspedycji towarowych. Dokumenty znaleziono pomiędzy deskami drewnianego stropu, a więc ktoś musiał je specjalnie ukryć. Nie wiadomo jednak dlaczego i kiedy to się stało. Dokumenty znaleziono w remontowanym dworcu PKP w Zduńskiej Woli. Przekazała je firma budowlana za pośrednictwem Urzędu Miasta Zduńska Wola. Muzeum otrzymało znalezisko dzięki dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Miasta Krystynie Bąk.
-
Pamiątki ze zbioru po Mieczysławie Mikołajczyku, nauczycielu historii w 2 Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli. M.in. czasopisma „Światowid” związane ze śmiercią Józefa Piłsudskiego (przekazała Alicja Mikołajczyk).
-
Legitymacja Krzyża Niepodległości Franciszka Łopacińskiego. Franciszek Łopaciński to brat ojca darczyńcy Zenona Łopacińskiego. Zaświadczenie zniszczenia domu na ul. Chłodnej 21 m.16 w Warszawie. Przed wojną mieszkał w nim Franciszek Łopaciński. Budynek znajdował się przy samej kładce pomiędzy „Dużym” a „Małym” Gettem. W celu umożliwienia ruchu kołowego pomiędzy częściami Getta na skrzyżowaniu Chłodnej z Żelazną zostały zamontowane bramy rozdzielające ruch „aryjskiej” Chłodnej od „żydowskiej” Żelaznej. Most został zlikwidowany w 1942 w związku z likwidacją Małego Getta (przekazał Andrzej Łopaciński).
-
Sznek (rozpinka) z maszyny tkackiej typu angielskiego. Przedmioty należały do ojca i dziadka darczyńcy. Prowadzili oni warsztat tkacki w Zduńskiej Woli (przekazał Wiesław Marcinkowski).
-
Gwóźdź sztandaru z fundacji Tadeusza Szaniawskiego herbu Junosza, posła na sejm Rzeczpospolitej. Tadeusz był posłem na sejm w latach 1930-1935 oraz wieloletnim burmistrzem Zduńskiej Woli. Znalezisko przypadkowe w Suchoczasach. Sztandar z którego pochodzi nieokreślony (przekazał Adam Niezgodzki).
-
Łuski z działka lotniczego z samolotu Ił-2. Stosowanego m.in. w samolotach szturmowych Ił-2M3. Łuski posiadają sygnatury w postaci numerów fabryk. 1- łuska z 1943 r. fabryka 514; łuska z 1944 r. fabryka 606 (Kemerowo); łuska z 1944 r. fabryka 406. Odnalezione w pobliżu Szadku. Wystrzelone prawdopodbnie w styczniu 1945 r. w ataku na wycofujące się w kierunku zachodnim kolumny niemieckiego wojska oraz uchodźców (przekazała Sekcja Badań Historycznych Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli).
-
Drzwiczki do pieca z ul. Prostej. Odnalezione na ul. Prostej w domu po Pawle Mannie. Prawdopodobnie z pocz. XX w. Na drzwiczkach motywy ozdobne z kwiatkami i szyszkami. Zachowane oryginalne chwyty (przekazał Władysław Migoń).
-
Plakat NSZZ „Solidarność” autorstwa Mikołaja Chylaka z 1989 r. oraz książka z pieczęcią Kolejowego Przysposobienia Wojskowego w Karsznicach. Jest to część największej darowizny w ciągu roku. Obfitowała w setki dokumentów związanych z NSZZ „Solidarność” w Zduńskiej Woli (przekazał Edward Bąk).
-
Narzędzia stolarskie z zakładu stolarskiego Jana Pogonowicza. Zakład mieścił się na skrzyżowaniu obecnej ul. Kościelnej oraz Złotnickiego. Darowizna objęła kilkadziesiąt narzędzi stolarskich w stanie użytkowym. Stosowane były niemal do momentu przekazania. Wiele z nich posiada sygnowania z okresu międzywojennego oraz wcześniejsze (przekazał Tomasz Kmieć).
-
Depozyt przedmiotów celem wystawy o Ignacym Spętanym więźniu i ofierze niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz (przekazał Wojciech Spętany).