Ciekawe znalezisko na remontowanym dworcu PKP w Zduńskiej Woli

Z przyjemnością informujemy, że dzisiaj muzeum wzbogaciło się w bardzo ciekawe i cenne dokumenty. Ciekawostka jest to, że zostały przypadkowo odkryte przez pracowników rewitalizujących dworzec a przekazane zostały przez Pana Arkadiusza Basia właściciela firmy remontowej. Znaleziono je pomiędzy deskami drewnianego stropu, a więc ktoś musiał je specjalnie ukryć. Nie wiadomo jednak dlaczego i kiedy to się stało.

Jak zapewne wszyscy wiedzą budynek dworca powstał w 1902 r. w ramach budowy linii kolei Warszawsko- Kaliskiej, która poprzez węzeł warszawski z jednej strony i Stację Graniczną w Skalmierzycach, połączyła Imperium Rosyjskie z Europą Zachodnią.  Dla Zduńskiej Woli było to jedno z ważniejszych wydarzeń.

Oto przed miastem otworzyło się swoiste okno na świat. Nareszcie towary i surowce, zamiast frachtem konnym zaczęły docierać i wyjeżdżać z miasta szybką i wygodną koleją. Wygodniej zrobiło się także licznym podróżnym. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że dzięki Kolei Warszawsko-Kaliskiej miasto przeistoczyło się z rękodzielniczego w fabryczne. Więcej o okolicznościach budowy możecie przeczytać w artykule: https://muzeumzdunskawola.pl/2020/03/31/historia-kolei-warszawsko-kaliskiej/

Dokumenty, które odnaleziono to: rozkład jazdy kolei warszawsko-kaliskiej z 1903 roku na odcinku Łódź-Kalisz, z podanymi czasami przejazdu (Przejazd z Kalisza do Łodzi trwał 1 godzinę 43 minuty) oraz dziennik dyżurnego ruchu, w którym skrupulatnie zanotowano jakie typy lokomotyw przejeżdżały przez stację, numery składów pociągów towarowo-osobowych oraz numery ekspedycji towarowych.

To niezwykłe znalezisko wzbogaci naszą kolekcję, ale też może okazać się nie lada gratką dla wszystkich miłośników i badaczy historii kolejnictwa w Polsce.

Na koniec specjalne podziękowania dla Pani Dyrektor Krystyny Bąk, która jako pierwsza dowiedziała się o znalezisku i od razu poinformowała o nim muzeum, kontaktując nas jednocześnie z odkrywcą.

Jeszcze raz wszystkim zaangażowanym składamy nasze ogromne wyrazy wdzięczności.

 

1. 4 2. 4 3. 4

Skip to content
Verified by MonsterInsights