Spacer z Zieloną Wolą

Kolejny spacer historyczny za nami, tym razem z przyrodniczym akcentem. Wraz ze Stowarzyszeniem Zielona Wola, zabraliśmy mieszkańców Zduńskiej Woli w podróż po najbardziej zielonych miejscach naszego miasta.

Przewodnikiem był Tomasz Polkowski – dyrektor muzeum, który opowiadał o początkach założeń urbanistycznych miasta i miejskiej zieleni. Spacer zaczęliśmy od ulicy Zielonej, która powstała jako ta, prowadząca do wsi Osmolin. Kolejnym punktem była dawna ulica Zamkowa (obecnie Aleje Kościuszki), od zawsze (z nielicznymi przerwami) szczycąca się dwoma rzędami drzew.

Z „alejek” już tylko kilka kroków do Parku Miejskiego, który został zaprojektowany przez Zenona Anstadta. Ten właściciel fabryki zamienił pozostałe po Złotnickich, kurniki, stajnie, obory oraz ogrody owocowe i warzywne, a także staw służący do bielenia płótna, na ogród spacerowy inspirowany parkiem Helenowskim w Łodzi.

O drzewach w parku krążą też miejskie legendy, związane z historycznymi postaciami, takimi jak Napoleon czy Stalin, o czym oczywiście nie zapomnieliśmy wspomnieć.

Z parku wybraliśmy się przez ul. Dolą, żeby zobaczyć zabytkowy szpaler klonów srebrzystych, następnie skierowaliśmy się prosto nad Zalew Kępina. Tam czekało na uczestników wystawa „Zduńska Wola Miasto Zieleni” oraz ognisko.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie oraz Stowarzyszeniu Zielona Wola za organizację wydarzenia.

Skip to content
Verified by MonsterInsights