Regulamin Parku Miejskiego z 1929 r.

Lubicie spędzać czas w Parku Miejskim? Jeździć na rowerze, chodzić na spacery z psem, odpoczywać na trawie, a może poleżeć na ławce lub pograć w karty? W 1928 roku słono byście za to zapłacili!

Regulamin Parku Miejskiego w 13. punktach określał niedozwolone zachowania, za które przewidziana była kara. Co jeszcze znalazło się na liście?

Poniżej prezentujemy obwieszczenie, które dotyczyło zasad korzystania przez mieszkańców Zduńskiej Woli z Parku Miejskiego.

W 1919 r. wdowa po Zenonie Anstadcie – pierwszym założycielu togo ogrodu – sprzedała firmę Józefowi Ungerowi i Szymonowi Fürstenbergowi za 550 000 marek polskich. Ale już w następnym roku wniosła pozew do sądu o zwrot nieruchomości, twierdząc, że została oszukana przy sprzedaży. Sąd nie uznał jednak tej skargi. W 1921 r. współwłaścicielami browaru w miejsce S. Fürstenberga zostali Izrael Lejbuś i Chana Krakowscy, którzy wraz z J. Ungerem prowadzili ponadto browar w Łodzi. W tym samym roku do spółki właścicieli browaru dołączyli Berek Lejbuś i Chana Magierkiewiczowie.

W 1929 r. właściciele browaru wydzierżawili park magistratowi zduńskowolskiemu. Miasto w dalszym ciągu dbało, by park zachował swój dotychczasowy charakter miejsca wypoczynku i rozrywki. Miasto czerpało też z parku dochody, np. oddając w dzierżawę rosnące tam drzewa owocowe oraz ślizgawkę zimą.


Więcej o historii parku przeczytacie na blogu: http://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2018/07/park-miejski-zielone-serce-zdunskiej.html?q=park

Obwieszczenie Regulamin Parku
Skip to content
Verified by MonsterInsights