Uroczyste spotkanie Darczyńców

8. marca podziękowaliśmy Darczyńcom muzeum. To zbiory przekazane przez mieszkańców Zduńskiej Woli tworzą to miejsce.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali podziękowania przekazane przez Prezydenta Miasta Zduńska Wola Konrada Pokorę oraz Dyrektora Muzeum Tomasza Polkowskiego.

2 1

Statuetkami „Przyjaciel Muzeum” wyróżniliśmy osoby, które współpracują z nami na wielu płaszczyznach.

Zenobia Radwańska – społeczniczka, autorka wielu inicjatyw społecznych inspirowanych historią Zduńskiej Woli.

Pani Zenobia m.in.: wygrała fundusze na realizację dwóch projektów w Budżecie Obywatelskim ( „Szlak Fabryczny” powstały na bazie trasy zwiedzania przygotowanej przez muzeum w 2014 r. oraz „Fabryczna ulica wspomnień”).

Pani Zenobia odpowiedzialna jest za uratowanie przed sprzedażą budynku przy ulicy Łaskiej 38, w którym powstanie Inkubator Inicjatyw Społecznych.

Telewizja ZW Media – lokalna telewizja, która już od 2015 roku prowadzi wraz z muzeum cykl „Historia Jednego Eksponatu”. Program „Wprost ze Zduńskiej” prowadzony pod redakcją Małgorzaty Bartos rzetelnie promuje wszystkie wydarzenia muzealne.

Małgorzata Foszpańczyk – jako nauczycielka współpracuje z muzeum od kilku lat. Wraz z młodzieżą bierze udział w proponowanych przez muzeum zajęciach. Angażuje się nie tylko w proponowane lekcje, czy wykłady, ale przede wszystkim w organizowane przez muzeum projekty, które wykraczają poza podstawę programową. Były to między innymi: organizacja questu: „Szlakiem browaru Zduńskowolskiego” – stworzenie przez uczestników mini szlaku zwiedzania z zagadkami, którym przeszli m.in: uczestnicy OFFBeer Festwialu w Łodzi, Wizualny Eksperyment Muzealny – cykl warsztatów dotyczących postrzegania eksponatów i placówki muzeum, jako miejsca tworzącego kulturę.

Szymon Bartos, Aleksandra Makowska i Igor Wiśniewski – wolontariusze zrzeszeni przy muzeum od 2013 roku zaczynali w projekcie Tropami Naszej Kultury, tworząc wystawy, reportaże i mural, a także grę miejską. Następnie stworzyli grę planszową „Miasto Dwóch Herbów”, tworzyli reklamę na Noc Muzeów. Indywidualnie każdy z nich wplatał działania z muzeum w swoje zainteresowania. Szymon przygotował wystawę „Pełni pasji” będąca częścią muzealnej wystawy, Igor przekazał do muzeum wiele eksponatów, a także przepisywał komputerowo maszynopisy przechowywane w muzeum. Aleksandra pisała wiersze, w których inspirowała się muzeum.

Piotr Jaraszkiewicz – twórca płyty hip – hopowej Genius Loci, zebrał 10 twórców, którzy zainspirowani historią Zduńskiej Woli stworzyli piosenki o naszym mieście. Piosenki ponadczasowe o najważniejszych dla Zduńskiej Woli wydarzeniach. Pan Piotr organizował też inne wydarzenia aktywizujące dzieci i młodzież. M. in wraz z muzeum przygotował Dzień Dziecka dla dzieci ze świetlicy środowiskowej oraz imprezę „Wyjdź z domu”. Tworzył też muzykę do filmu „Miejsce, w którym mieszkam” oraz zajmował się projektami graficznymi projektu „Muzeum to ja!”.

Andrzej Paszkiewicz – dzięki jego zaangażowaniu w muzealny projekt „Muzeum to ja!” film, który był jego efektem rozrósł się z zakładanych pół godziny do godziny czasu. Razem we współpracy z Andrzejem udało nam się zaangażować w projekt prawie 300 osób, a film stał się wydarzeniem roku. Wydarzeniem, które odbiło się echem w całej Polsce i zostało zaprezentowane na Giełdzie Projektów organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury.

IMG 0593

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali podziękowania przekazane przez Prezydenta Miasta Zduńska Wola Konrada Pokorę oraz Dyrektora Muzeum Tomasza Polkowskiego.

1

Tekst: Gabriela Górska

Skip to content
Verified by MonsterInsights