WYSTAWA “Iconavera”

Zapraszamy na wystawę prac “Iconavera” autorstwa Bogusławy Tyralskiej. Ekspozycja będzie czynna w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola od 8.11 do 31.12.2019 r.

Otwarcie wystawy: 8.11. godzina 17.00.

Wystawa Bogusławy Tyralskiej pokazuje prawdziwy wizerunek kobiet, które odegrały wyjątkową rolę w rodzącej się w okresie powojennym kulturze masowej. Boginie mass mediów stawały się wyznacznikami kanonów piękna, stylu i nierzadko sposobu na życie. Musiały więc one spełniać oczekiwania zarówno kreatorów ich wizerunków, jak i konsumentów pop kultury. Miało to często tragiczne przełożenie na biografie sportretowanych przez Tyralską kobiet. Jedną z pierwszych ofiar takiego wzorca była Marylin Monroe – kobieta stworzona od podstaw, zmuszona do funkcjonowania w wyimaginowanej rzeczywistości konsumpcyjnej, która odziera człowieka z autentyczności i oddala od sensu istnienia. Marylin Monroe – uwodzicielska, kapryśna, nieprzewidywalna, symbol współczesnej kobiecości, została namalowana przez Andy Warhola tuż po swej tragicznej, owianej tajemnicą śmierci 5 sierpnia 1962 roku.

Bezpośrednią inspiracją do powstania cyklu ICONAVERA był barokowy portret trumienny i popartowska seria portretów sławnych ludzi Andy Warhola. Te odrębne w czasie zjawiska łączy fascynacja śmiercią. Z tej perspektywy ikona – portret zmarłego nabiera innego sensu, a popartowska stylistyka głębszego znaczenia. Zgodnie z tendencjami pop artu wizerunki kobiet oparte są na gazetowej fotografii , uzupełnione tekstami oraz symbolicznymi akcesoriami. Ukazane w popiersiu, en face lub 3/4, ze sporą dawką realizmu i w pełni psychicznego wyrazu.

1 15
Skip to content
Verified by MonsterInsights