WYSTAWA „To nie był sen”

Wystawa opowiada o losach Walentego Pośpiecha (1912-1939) oraz Ignacego Spętanego (1896-1941), pradziadków wolontariuszki naszego Muzeum Marty Spętanej. Punktem wyjścia do budowania ekspozycji były prace jej autorstwa przygotowane w ramach muzealnego konkursu „Rodzinne historie”. W losach Walentego oraz Ignacego jak w soczewce skupiają się tragiczne losy Polaków podczas II wojny światowej.
Walenty Pospiech poległ 16 września 1939 r. w Bitwie nad Bzurą, na polach między Kozłowem Szlacheckim oraz Gągolinem Północnym.
Ignacy Spętany wraz z rodziną został wysiedlony z Kalinowej na Lubelszczyznę oraz pozbawiony wszelkiego mienia. Aresztowany wiosną 1941 r. 8 grudnia 1941 r. zmarł w szpitalu obozowym w Auschwitz.
Na wystawie zaprezentowane zostaną pamiątki rodzinne związane z Walentym oraz Ignacym. Istotna będzie również strona multimedialna. W trakcie przygotowań do wystawy zgromadzono materiał fotograficzny oraz filmowy z miejsc związanych z Ignacym Spętanym oraz Walentym Pośpiechem. Na ekspozycji będzie można także posłuchać nagrania obu wspomnianych na początku prac konkursowych Marty Spętanej. Wystawa będzie łączyła przeszłość z teraźniejszością oraz pokazywała jak ważna jest pamięć potomków o losach ich przodków. Pamięć ta jest zagadnieniem uniwersalnym i powinna być ważna dla każdego z nas.
Pomysł wystawy: Marta Spętana.
Przygotowanie wystawy: Marta Spętana, Daniel Buszyński.
Skip to content
Verified by MonsterInsights