ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Kiedy:
11 listopad 2018@18:00 – 19:30
2018-11-11T18:00:00+01:00
2018-11-11T19:30:00+01:00
Gdzie:
PLAC WOLNOŚCI 26
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI @ PLAC WOLNOŚCI 26

Start godz: 19.00

Premiera spektaklu: „Wola Niepodległej”

Godz. 19.45 efekt warsztatów „3 historie o wolności – listy wysłane w przeszłość”.

Już 11 listopada o godz. 19.45 przy Zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz” (od strony zachodniej) pokażemy efekt pewnych nietypowych warsztatów – symbolicznie wyślemy listy w przeszłość.✍️ Jak z dzisiejszą młodzieżą rozmawiać o wolności, jej utracie i odzyskaniu? W jaki sposób dyskutować o pamięci i tradycji? W naszych muzealnych działaniach staramy się sięgać po środki nieoczywiste. Czy możemy napisać list do osób z przeszłości? Czemu nie! Szczególnie jeśli mamy do czynienia z mieszkańcami Zduńskiej Woli, którzy swymi skrawkami historii uzupełniają dzieje Polski.

I tak zrodził się przepis na warsztaty o wolności, do których zachęciliśmy m.in. uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Obrońców Westerplatte nr 1., naszych muzealnych wolontariuszy oraz harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego w Zduńskiej Woli.
Pierwszy składnik takich zajęć to odpowiednio wykorzystane skarby. Nietuzinkowe muzealia, a przede wszystkim historie ich właścicieli stają się podstawą do dalszej części zajęć. Uczestnicy zapoznali się z pamiętnikiem pozostawionym przez Renię Królikowską – , zduńskowolankę, opisującą prawie dzień po dniu przebieg I Wojny Światowej w Zduńskiej Woli. Zobaczyli rysunki żołnierza Legionów Polskich – Henryka Ciesielskiego, które stworzył w obozie internowania w Szczypiornie koło Kalisza. Trafił tam, bo solidarnie z innymi Legionistami nie złożył przysięgi na wierność zaborczym państwom. Zapoznali się z fragmentami listów oraz pamiętników oficera Wojska Polskiego, odpowiedzialnego za ustalanie granic, pochodzącego ze Zduńskiej Woli Ignacego Boernera, najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego.
Krok po kroku, zagłębiając się w pozostawione przez nich wspomnienia postaraliśmy się odczytywać wspólne dla nich i dla nas współczesnych wartości. Swoje przemyślenia uczniowie zapisali w formie symbolicznych listów.

Listy są częścią instalacji artystycznej – na drzewach przed Zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz” zapalimy światełka, zawiesimy fotografie związane z tymi osobami.
Być może współczesne listy staną się wstępem do dyskusji o tym, co różni nasze poczucie wolności, od tego odczuwanego przez zduńskowolan sto lat temu. A może pozwolą przed czymś ostrzec, coś docenić?

 

Skip to content
Verified by MonsterInsights