Prezentacja obrazu Jerzego Kossaka pn. „Bitwa pod Zduńską Wolą i Szadkiem – listopad 1914”

Kiedy:
1 wrzesień 2018@13:00 – 31 grudzień 2018@13:15
2018-09-01T13:00:00+02:00
2018-12-31T13:15:00+01:00
Gdzie:
Miejsce: Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
ul. Złotnickiego 7
Koszty:
Bez opłat
Prezentacja obrazu Jerzego Kossaka pn. „Bitwa pod Zduńską Wolą i Szadkiem – listopad 1914” @ Miejsce: Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

W pracowni Jerzego Kossaka…
…czyli prezentacja obrazu „Bitwa pod Zduńską Wolą”

Wchodzimy do pracowni, w której przed chwilą jeszcze tworzył Jerzy Kossak. Zapach farb i specyficzny artystyczny nieład odkrywają przed nami zakamarki pracy malarza z rodu Kossaków. W półmroku możemy dostrzec figurki, które służyły do szkicowania kształtów. Mamy tu artefakty malarskie – farby, pędzle, płótna czy palety. Jednak głównym motywem naszego spotkania w warsztacie artysty jest jego dzieło, które mówi o wydarzeniu związanym z naszym miastem. „Bitwa pod Zduńską Wolą (Szadkiem)” to niewielkich rozmiarów olej na płótnie. Na odwrocie widnieje napis: „Bitwa pod Zduńską Wolą – Szadkiem (listopad 1914) przywożę rozkaz niemieckiej brygadzie generała Hoffmanna we wsi Woysławice”. Obraz zadedykowany został: „Hrabinie W. Tarnowskiej Jerzy Kossak 1915–16.

Dzieło przedstawia moment przywiezienia rozkazu, który dostarcza na miejsce bitwy oficer ordynansowy Hieronim Tarnowski (1914 r., Zduńska Wola – Szadek). Dzieło charakteryzuje się otwartą kompozycją i dynamiką. Chłodna i jasna kolorystyka śnieżnego pejzażu jeszcze bardziej uwypukla centralne wydarzenie, którym jest wjazd oficera Tarnowskiego. Postać oficera na koniu w pozycji diagonalnej przecina kompozycję dzieła. Przeciwwagą dla głównego wydarzenia jest leżąca w dolnym prawym rogu postać poległego w walce. Na horyzoncie zaś widoczne są postacie innych walczących.

Wydarzenie odbywać się będzie w ramach Programu „Kultura 60+”, podczas którego zapraszamy wszystkich seniorów na wykład „Wokół niepodległej – dlaczego Zduńska Wola?”.

Współorganizatorzy:
Urząd Miasta Zduńska Wola
Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli

Skip to content
Verified by MonsterInsights