EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – KARSZNICE – WYSTAWA I OPROWADZANIE PO PAROWOZOWNI

Kiedy:
14 wrzesień 2019@12:00 – 17:00
2019-09-14T12:00:00+02:00
2019-09-14T17:00:00+02:00
Gdzie:
ul. Kolejowa 6
98-220 Zduńska Wola
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA - KARSZNICE - WYSTAWA I OPROWADZANIE PO PAROWOZOWNI @ ul. Kolejowa 6

14 września w ramach Europejskich Dniach Dziedzictwa proponujemy bezpłatne oprowadzaniu po dawnej Parowozowni Karsznice (obecnej PKP Cargo) oraz skupiska infrastruktury kolejowej, podczas którego dowiemy się o dwóch aspektach jej budowy:

o gospodarczej – parowozownia splatała ze sobą linię kolejową Herby Nowe – Gdynia, łączącą zabory po odzyskaniu niepodległości

o społecznej – jej budowa splotła ze sobą życie ludzi, którzy przyjechali z różnych regionów kraju, by budować od podstaw społeczność pełną pasji i gotową do pracy.

Oprowadzanie odbędzie się w godzinach 12.00, 13. 30 i 15.00. (max. 30 osób na jedną wycieczkę).

Miejsce: ul. Kolejowa 6 (brama przed Skansenem Lokomotyw w Karsznicach).

 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Karsznice – gospodarcza lokomotywa między morzem a górami”.

Wystawa składa się z dwóch części:

  1. pierwsza to opis Karsznic jako miejsca będącego jednym z symboli odbudowy, Państwa Polskiego po okresie zaborów, jego aspiracji w dążeniu do bycia krajem nowoczesnym, demokratycznym i rozwiniętym gospodarczo.
  2. Druga to portrety współczesnych mieszkańców kolejarskiego osiedla, którzy są uosobieniem tej specyficznej enklawy kulturowej: pracownicy kolei, potomkowie twórców osiedla, działacze społeczni. Wszyscy oni w odnoszą się wciąż do tradycji kolejarskich, które żywo wpisują się w teraźniejszość.

 

Europejski Dni Dziedzictwa  – wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.

Co roku we wrześniu organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków, ogrodów, do których wstęp wiąże się z opłatami, lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

 

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Polski splot”.

Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją dla organizatorów wydarzeń do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

Skip to content
Verified by MonsterInsights