sie
wt.
sie 1@17:00 – 18:45

Zapraszamy do udziału w uroczystościach 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie jak co roku spotykamy się 1 sierpnia (wtorek) krótko przed godziną 17:00 na ul. Dąbrowskiego 7 przy tablicach upamiętniających zduńskowolan uczestniczących w Powstaniu Warszawskim.

Po oddaniu hołdu skierujemy się do Zduńskowolskiego Centrum Integracji „Ratusz”, gdzie w sali konferencyjnej zaprezentowana zostanie nasza wystawa „Powstańcy z Miasta Zduńska Wola”. Odbędzie się tam również wykład naszego pracownika Daniela Buszyńskiego pod tytułem: Kapitan Wiktor Dobrzański- lotnik z Batalionu „Chrobry I”.

362935573 746675090797494 5270347628738103611 N

paź
wt.
WEBERLANDIA ZŁOTNICKIEGO – wykład dyrektora muzeum Tomasza Polkowskiego
paź 10@18:00 – 19:30

Zapraszamy na wykład pt. „Weberlandia Złotnickiego” z okazji Święta Miasta Zduńska Wola, który odbędzie się 10 października o godz. 18.00 w głównej siedzibie muzeum na ul. Złotnickiego 7.

Spotkanie zostanie poprowadzone przez dyrektora Tomasza Polkowskiego. Na spotkaniu poruszymy zagadnienia,  dotychczas mało akcentowane podczas dyskusji na temat historii Zduńskiej Woli.

Dowiemy się z niej, kto był pierwszym (według zapisów) właścicielem dóbr zduńskowolskich, jak trafiły w ręce Złotnickich, od jakich Zdunów pochodzi nazwa Zduńska Wola, jakiego herbu byli Złotniccy, czym było miasteczko Czekay oraz co doprowadziło do masowego napływu tkaczy.

Akcent zostanie położony również na stosunki społeczno-gospodarcze wielonarodowościowego miasta.  Przeanalizujemy to, jak tak naprawdę wyglądał rozkład grup narodowościowych i kto przyczynił się do rozwoju infrastruktury powstającej osady fabrycznej.Plakat Weberlandia Zlotnickiego

lut
śr.
PODWIECZORKI Z HISTORIĄ @ Złotnickiego 7
lut 14@17:00 – 19:00

Zapraszamy na kolejny wykład z serii PODWIECZORKI Z HISTORIĄ!
Tym razem dyrektor Tomasz Polkowski wygłosi prelekcję pt. „Armia Krajowa w Zduńskiej Woli. Ostatnie miesiące przed zajęciem miasta przez Armię Czerwoną”.
14.02.2024 r., godzina 17:00 w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
Verified by MonsterInsights