Wydarzenia

mar
29
śr.
„PLAC ZABAW” | wystaw Beaty Szczepaniak @ Złotnickiego 7
mar 29@17:00 – maj 10@18:00
"PLAC ZABAW" | wystaw Beaty Szczepaniak @ Złotnickiego 7

„PLAC ZABAW”
Prace wybrane na wystawę, na czas jej trwania straciły swoje pierwotne tytuły.
Wszystkim trzem przyświeca nadrzędne hasło – PLAC ZABAW. Zaprezentowane
rzeźby zostały dobrane w taki sposób, aby weszły ze sobą w relację oraz w
relację z miejscem i stworzyły pewien określony klimat. Ciemne ściany,
punktowe światło, ruch bądź jego potencjał, ciężar bądź jego potencjał, siła lub
jej potencjał – w kontraście z miękkością, zabawkowością, a nawet
bezbronnością czy tez bezradnością, tworzą atmosferę, która zaprasza do
doświadczania jej bardziej zmysłami niż pojmowania rozumem.

 

 

maj
13
sob.
NOC MUZEÓW 2023
maj 13@18:00 – maj 14@00:00

13 maja zapraszamy na Noc Muzeów, tym razem w osobliwej odsłonie.

Od godziny 16.00 do godziny 21.00 będzie można zwiedzać bezpłatnie Skansen Lokomotyw -filię Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, ul. Klejowa 6.

Od godziny 18 do 24.00 w Muzeum przy ul. Złotnickiego 7 udostępniamy do zwiedzania wystawę pn.
„Kunstkamera, czyli Gabinet Osobliwości”.

Zobaczymy na niej najbardziej osobliwe, nigdy niepokazywane eksponaty muzealne, często niepasujące charakterem do wystroju wnętrz muzealnych i odbiegające od całości kolekcji. Ukryte głęboko w magazynach mające, magiczną moc przyciągania swoją niecodziennością i nieoczywistością.

W godzinach 19.00, 20.30 oraz 22.00 odbędzie się oprowadzanie po muzeum z przewodnikiem.

_______________

Noc Muzeów to wydarzenie cykliczne o znaczeniu ogólnoeuropejskim, którego celem jest popularyzacja zbiorów gromadzonych przez placówki muzealne. Jak sama nazwa wskazuje wydarzenie odbywa się wieczorem i w nocy. W naszym muzeum zostanie zorganizowane w sobotę 13 maja.

 

 

Noc Muzeow Skansen Lokomotyw 2

cze
12
pon.
Dni Zduńskiej Woli
cze 12@17:00 – cze 15@19:00
sie
1
wt.
sie 1@17:00 – 18:45

Zapraszamy do udziału w uroczystościach 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie jak co roku spotykamy się 1 sierpnia (wtorek) krótko przed godziną 17:00 na ul. Dąbrowskiego 7 przy tablicach upamiętniających zduńskowolan uczestniczących w Powstaniu Warszawskim.

Po oddaniu hołdu skierujemy się do Zduńskowolskiego Centrum Integracji „Ratusz”, gdzie w sali konferencyjnej zaprezentowana zostanie nasza wystawa „Powstańcy z Miasta Zduńska Wola”. Odbędzie się tam również wykład naszego pracownika Daniela Buszyńskiego pod tytułem: Kapitan Wiktor Dobrzański- lotnik z Batalionu „Chrobry I”.

362935573 746675090797494 5270347628738103611 N

wrz
9
sob.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 – „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” @ ul. Złotnickiego 12
wrz 9@16:00 – 19:00

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – zapraszamy na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w Zduńskiej Woli.

Wydarzenie w formie spaceru odbędzie się 9 i 16 września o godzinie 16.00

09.09, godz.16.00 – SPACER SZKLAKIEM FABRYCZNYM
Start: ul. Złotnickiego 12 (Urząd Miasta Zduńska Wola, dawny Dworek Złotnickiego).

Zapraszamy na spacer szlakiem zduńskowolskich fabryk. Opowiemy o ich historii, życiu ich właścicieli i pracowników — pokoleń, które budowały swój świat w rytm fabrycznej pracy.
Porozmawiamy o ukształtowaniu przestrzeni wokół budynków przemysłowych, a także o tym jak bardzo pofabryczna przestrzeń wpisuje się w codzienne życie miasta.

 

2

wrz
16
sob.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 – „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” @ : parking przy parowozie wąskotorowym Px 48-1723 z tendrem, Łaska 257
wrz 16@16:00 – 19:00

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – zapraszamy na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w Zduńskiej Woli.

16.09, godz. 16.00 – SPACER PO OSIEDLU KARSZNICE
Start: parking przy parowozie wąskotorowym Px 48-1723 z tendrem,
Łaska 257, 98-220 Zduńska Wola.

Podczas wycieczki po przestrzeni historycznego osiedla Karsznice zwrócimy szczególną uwagę na rytm życia jego dawnych mieszkańców. Tutaj bowiem wszystkie domy, bloki oraz ulice są nierozerwalnie związane z pracą kolejarzy. Tworzą swoiste szlaki pomiędzy kolejarskimi obowiązkami a codziennością. Spacerując, opowiemy o historii powstania osiedla, będącego wielką wspólnotą, przeżywającą tak samo radości i troski, wypełnione silnym poczuciem tożsamości, wynikającym z misji i etosu pracy pracowników kolei.

1

wrz
17
niedz.
WYSTAWA „Ślad pamięciowy” Izabela Łapińska @ ul. Kolejowa 6
wrz 17@17:00 – paź 11@18:00

Zaprosznie Przod B5x80 Szt

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zaprasza do swojej filii Skansenu Lokomotyw i Urządzeń przy ul. Kolejowej 6 na pokaz artystycznej instalacji multimedialnej „Ślad pamięciowy” profesor Izabeli Łapińskiej.

Wernisaż 17 września 2023 r. godzina 19. 00  Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola filia Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych ul. Kolejowa 6.

Wystawa czynna do 11.10.2023 r.

Finisaż godz. 18.00

To głęboko poruszający projekt fotograficzno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych.
Projekt „Ślad pamięciowy: to rejestracja ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, ludzi, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia.

Instalacja zostanie zaprezentowana 17 września w rocznicę zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę w wagonie towarowym typu Kdth, który często wykorzystywany był w czasie II wojny światowej do transportu osób deportowanych i transportowanych do obozów koncentracyjnych.
W wagonach kolejowych przeznaczonych dla przewozu towarów i zwierząt wywożono Polaków w głąb Rosji, do niemieckiej III Rzeszy, do obozów zagłady.

Projekt składa się z trzech części – to zesłańcy na Sybir, to dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i to także więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej. Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi – dzisiaj liceum nr XII. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40 stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.

Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia, a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.

Wystawa gościła już w galerii FF w Łodzi, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w Muzeum Kresów w Lubaczowie, a w 83. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir towarzyszyła jako instalacja Biegowi Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu. 1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych została pokazana o zmroku, w lesie brzozowym w Łodzi, a w Europejską Noc Muzeów w dawnym więzieniu kieleckim.

Patronat honorowy nad projektem „Ślad pamięciowy” objął:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Wojewoda Łódzki  https://www.gov.pl/web/uw-lodzki,

IPN oddział w Łodzi,

Prezydent Miasta Zduńska Wola, Powiat Zduńskowolski.

Patronat medialny:

TVP HISTORIA, Radio Łódź, ZW Media TV.

 

Oficjalna strona projektu:
http://www.sladpamieciowy.pl

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bez Nazwy 1

 

Wernisaż 17 września 2023 r. godzina 19. 00  Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola filia Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych ul. Kolejowa 6.

 

Izabela Łapińska

Ns625595ab36461lapinskpwsfbx

fotografia pochodzi ze strony https://www.filmschool.lodz.pl

Polska artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo.
W dorobku posiada kilkadziesiąt indywidualnych wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych, oraz liczne publikacje w periodykach, m.in. francuskich, belgijskich, czeskich, greckich. Prace artystki publikowane były m.in. w belgijskim wydawnictwie „Objectif”, we francuskiej edycji „PHOTO”, w magazynie „Pozytyw”, „Camera Obscura”, „Format” i „Akademia”.
Izabela Łapińska brała udział w projektach międzynarodowych oraz w konferencjach naukowych, których tematyka bliska była zagadnieniom ciała w kulturze.
Obok twórczości fotograficznej, zajmuje się pisaniem teksów – opublikowane dotyczyły fotografii, filmu i reklamy, z naciskiem na tematy oscylujące wokół erotyki, brzydoty ciała, nadużyć i wykluczenia w sztuce.
Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

paź
10
wt.
WEBERLANDIA ZŁOTNICKIEGO – wykład dyrektora muzeum Tomasza Polkowskiego
paź 10@18:00 – 19:30

Zapraszamy na wykład pt. „Weberlandia Złotnickiego” z okazji Święta Miasta Zduńska Wola, który odbędzie się 10 października o godz. 18.00 w głównej siedzibie muzeum na ul. Złotnickiego 7.

Spotkanie zostanie poprowadzone przez dyrektora Tomasza Polkowskiego. Na spotkaniu poruszymy zagadnienia,  dotychczas mało akcentowane podczas dyskusji na temat historii Zduńskiej Woli.

Dowiemy się z niej, kto był pierwszym (według zapisów) właścicielem dóbr zduńskowolskich, jak trafiły w ręce Złotnickich, od jakich Zdunów pochodzi nazwa Zduńska Wola, jakiego herbu byli Złotniccy, czym było miasteczko Czekay oraz co doprowadziło do masowego napływu tkaczy.

Akcent zostanie położony również na stosunki społeczno-gospodarcze wielonarodowościowego miasta.  Przeanalizujemy to, jak tak naprawdę wyglądał rozkład grup narodowościowych i kto przyczynił się do rozwoju infrastruktury powstającej osady fabrycznej.Plakat Weberlandia Zlotnickiego

gru
10
niedz.
TO NIE BYŁ SEN – wystawa czasowa @ Złotnickiego 7
gru 10 2023@16:00 – lut 29 2024@18:00

Wystawa Grudzien Mniejszy

Wystawa opowiada o losach Walentego Pośpiecha (1912-1939) oraz Ignacego Spętanego (1896-1941), pradziadków wolontariuszki naszego Muzeum Marty Spętanej. Punktem wyjścia do budowania ekspozycji były prace jej autorstwa przygotowane w ramach muzealnego konkursu „Rodzinne historie”. W losach Walentego oraz Ignacego jak w soczewce skupiają się tragiczne losy Polaków podczas II wojny światowej.
Walenty Pospiech poległ 16 września 1939 r. w Bitwie nad Bzurą, na polach między Kozłowem Szlacheckim oraz Gągolinem Północnym.
WYSTAWA „To nie był sen”
gru 10@16:00 – 17:00
Wystawa opowiada o losach Walentego Pośpiecha (1912-1939) oraz Ignacego Spętanego (1896-1941), pradziadków wolontariuszki naszego Muzeum Marty Spętanej. Punktem wyjścia do budowania ekspozycji były prace jej autorstwa przygotowane w ramach muzealnego konkursu „Rodzinne historie”. W losach Walentego oraz Ignacego jak w soczewce skupiają się tragiczne losy Polaków podczas II wojny światowej.
Walenty Pospiech poległ 16 września 1939 r. w Bitwie nad Bzurą, na polach między Kozłowem Szlacheckim oraz Gągolinem Północnym.
Ignacy Spętany wraz z rodziną został wysiedlony z Kalinowej na Lubelszczyznę oraz pozbawiony wszelkiego mienia. Aresztowany wiosną 1941 r. 8 grudnia 1941 r. zmarł w szpitalu obozowym w Auschwitz.
Na wystawie zaprezentowane zostaną pamiątki rodzinne związane z Walentym oraz Ignacym. Istotna będzie również strona multimedialna. W trakcie przygotowań do wystawy zgromadzono materiał fotograficzny oraz filmowy z miejsc związanych z Ignacym Spętanym oraz Walentym Pośpiechem. Na ekspozycji będzie można także posłuchać nagrania obu wspomnianych na początku prac konkursowych Marty Spętanej. Wystawa będzie łączyła przeszłość z teraźniejszością oraz pokazywała jak ważna jest pamięć potomków o losach ich przodków. Pamięć ta jest zagadnieniem uniwersalnym i powinna być ważna dla każdego z nas.
Pomysł wystawy: Marta Spętana.
Przygotowanie wystawy: Marta Spętana, Daniel Buszyński.
Wystawa Grudzien Mniejszy
Skip to content
Verified by MonsterInsights