Wydarzenia

mar
29
śr.
„PLAC ZABAW” | wystaw Beaty Szczepaniak @ Złotnickiego 7
mar 29@17:00 – maj 10@18:00
"PLAC ZABAW" | wystaw Beaty Szczepaniak @ Złotnickiego 7

„PLAC ZABAW”
Prace wybrane na wystawę, na czas jej trwania straciły swoje pierwotne tytuły.
Wszystkim trzem przyświeca nadrzędne hasło – PLAC ZABAW. Zaprezentowane
rzeźby zostały dobrane w taki sposób, aby weszły ze sobą w relację oraz w
relację z miejscem i stworzyły pewien określony klimat. Ciemne ściany,
punktowe światło, ruch bądź jego potencjał, ciężar bądź jego potencjał, siła lub
jej potencjał – w kontraście z miękkością, zabawkowością, a nawet
bezbronnością czy tez bezradnością, tworzą atmosferę, która zaprasza do
doświadczania jej bardziej zmysłami niż pojmowania rozumem.

 

 

maj
13
sob.
NOC MUZEÓW 2023
maj 13@18:00 – maj 14@00:00

13 maja zapraszamy na Noc Muzeów, tym razem w osobliwej odsłonie.

Od godziny 16.00 do godziny 21.00 będzie można zwiedzać bezpłatnie Skansen Lokomotyw -filię Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, ul. Klejowa 6.

Od godziny 18 do 24.00 w Muzeum przy ul. Złotnickiego 7 udostępniamy do zwiedzania wystawę pn.
„Kunstkamera, czyli Gabinet Osobliwości”.

Zobaczymy na niej najbardziej osobliwe, nigdy niepokazywane eksponaty muzealne, często niepasujące charakterem do wystroju wnętrz muzealnych i odbiegające od całości kolekcji. Ukryte głęboko w magazynach mające, magiczną moc przyciągania swoją niecodziennością i nieoczywistością.

W godzinach 19.00, 20.30 oraz 22.00 odbędzie się oprowadzanie po muzeum z przewodnikiem.

_______________

Noc Muzeów to wydarzenie cykliczne o znaczeniu ogólnoeuropejskim, którego celem jest popularyzacja zbiorów gromadzonych przez placówki muzealne. Jak sama nazwa wskazuje wydarzenie odbywa się wieczorem i w nocy. W naszym muzeum zostanie zorganizowane w sobotę 13 maja.

 

 

Noc Muzeow Skansen Lokomotyw 2

cze
12
pon.
Dni Zduńskiej Woli
cze 12@17:00 – cze 15@19:00
sie
1
wt.
sie 1@17:00 – 18:45

Zapraszamy do udziału w uroczystościach 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie jak co roku spotykamy się 1 sierpnia (wtorek) krótko przed godziną 17:00 na ul. Dąbrowskiego 7 przy tablicach upamiętniających zduńskowolan uczestniczących w Powstaniu Warszawskim.

Po oddaniu hołdu skierujemy się do Zduńskowolskiego Centrum Integracji „Ratusz”, gdzie w sali konferencyjnej zaprezentowana zostanie nasza wystawa „Powstańcy z Miasta Zduńska Wola”. Odbędzie się tam również wykład naszego pracownika Daniela Buszyńskiego pod tytułem: Kapitan Wiktor Dobrzański- lotnik z Batalionu „Chrobry I”.

362935573 746675090797494 5270347628738103611 N

wrz
17
niedz.
WYSTAWA „Ślad pamięciowy” Izabela Łapińska @ ul. Kolejowa 6
wrz 17@17:00 – paź 11@18:00

Zaprosznie Przod B5x80 Szt

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zaprasza do swojej filii Skansenu Lokomotyw i Urządzeń przy ul. Kolejowej 6 na pokaz artystycznej instalacji multimedialnej „Ślad pamięciowy” profesor Izabeli Łapińskiej.

Wernisaż 17 września 2023 r. godzina 19. 00  Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola filia Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych ul. Kolejowa 6.

Wystawa czynna do 11.10.2023 r.

Finisaż godz. 18.00

To głęboko poruszający projekt fotograficzno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych.
Projekt „Ślad pamięciowy: to rejestracja ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, ludzi, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia.

Instalacja zostanie zaprezentowana 17 września w rocznicę zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę w wagonie towarowym typu Kdth, który często wykorzystywany był w czasie II wojny światowej do transportu osób deportowanych i transportowanych do obozów koncentracyjnych.
W wagonach kolejowych przeznaczonych dla przewozu towarów i zwierząt wywożono Polaków w głąb Rosji, do niemieckiej III Rzeszy, do obozów zagłady.

Projekt składa się z trzech części – to zesłańcy na Sybir, to dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i to także więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej. Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi – dzisiaj liceum nr XII. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40 stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.

Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia, a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.

Wystawa gościła już w galerii FF w Łodzi, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w Muzeum Kresów w Lubaczowie, a w 83. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir towarzyszyła jako instalacja Biegowi Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu. 1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych została pokazana o zmroku, w lesie brzozowym w Łodzi, a w Europejską Noc Muzeów w dawnym więzieniu kieleckim.

Patronat honorowy nad projektem „Ślad pamięciowy” objął:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Wojewoda Łódzki  https://www.gov.pl/web/uw-lodzki,

IPN oddział w Łodzi,

Prezydent Miasta Zduńska Wola, Powiat Zduńskowolski.

Patronat medialny:

TVP HISTORIA, Radio Łódź, ZW Media TV.

 

Oficjalna strona projektu:
http://www.sladpamieciowy.pl

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bez Nazwy 1

 

Wernisaż 17 września 2023 r. godzina 19. 00  Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola filia Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych ul. Kolejowa 6.

 

Izabela Łapińska

Ns625595ab36461lapinskpwsfbx

fotografia pochodzi ze strony https://www.filmschool.lodz.pl

Polska artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo.
W dorobku posiada kilkadziesiąt indywidualnych wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych, oraz liczne publikacje w periodykach, m.in. francuskich, belgijskich, czeskich, greckich. Prace artystki publikowane były m.in. w belgijskim wydawnictwie „Objectif”, we francuskiej edycji „PHOTO”, w magazynie „Pozytyw”, „Camera Obscura”, „Format” i „Akademia”.
Izabela Łapińska brała udział w projektach międzynarodowych oraz w konferencjach naukowych, których tematyka bliska była zagadnieniom ciała w kulturze.
Obok twórczości fotograficznej, zajmuje się pisaniem teksów – opublikowane dotyczyły fotografii, filmu i reklamy, z naciskiem na tematy oscylujące wokół erotyki, brzydoty ciała, nadużyć i wykluczenia w sztuce.
Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

gru
10
niedz.
TO NIE BYŁ SEN – wystawa czasowa @ Złotnickiego 7
gru 10 2023@16:00 – lut 29 2024@18:00

Wystawa Grudzien Mniejszy

Wystawa opowiada o losach Walentego Pośpiecha (1912-1939) oraz Ignacego Spętanego (1896-1941), pradziadków wolontariuszki naszego Muzeum Marty Spętanej. Punktem wyjścia do budowania ekspozycji były prace jej autorstwa przygotowane w ramach muzealnego konkursu „Rodzinne historie”. W losach Walentego oraz Ignacego jak w soczewce skupiają się tragiczne losy Polaków podczas II wojny światowej.
Walenty Pospiech poległ 16 września 1939 r. w Bitwie nad Bzurą, na polach między Kozłowem Szlacheckim oraz Gągolinem Północnym.
WYSTAWA „To nie był sen”
gru 10@16:00 – 17:00
Wystawa opowiada o losach Walentego Pośpiecha (1912-1939) oraz Ignacego Spętanego (1896-1941), pradziadków wolontariuszki naszego Muzeum Marty Spętanej. Punktem wyjścia do budowania ekspozycji były prace jej autorstwa przygotowane w ramach muzealnego konkursu „Rodzinne historie”. W losach Walentego oraz Ignacego jak w soczewce skupiają się tragiczne losy Polaków podczas II wojny światowej.
Walenty Pospiech poległ 16 września 1939 r. w Bitwie nad Bzurą, na polach między Kozłowem Szlacheckim oraz Gągolinem Północnym.
Ignacy Spętany wraz z rodziną został wysiedlony z Kalinowej na Lubelszczyznę oraz pozbawiony wszelkiego mienia. Aresztowany wiosną 1941 r. 8 grudnia 1941 r. zmarł w szpitalu obozowym w Auschwitz.
Na wystawie zaprezentowane zostaną pamiątki rodzinne związane z Walentym oraz Ignacym. Istotna będzie również strona multimedialna. W trakcie przygotowań do wystawy zgromadzono materiał fotograficzny oraz filmowy z miejsc związanych z Ignacym Spętanym oraz Walentym Pośpiechem. Na ekspozycji będzie można także posłuchać nagrania obu wspomnianych na początku prac konkursowych Marty Spętanej. Wystawa będzie łączyła przeszłość z teraźniejszością oraz pokazywała jak ważna jest pamięć potomków o losach ich przodków. Pamięć ta jest zagadnieniem uniwersalnym i powinna być ważna dla każdego z nas.
Pomysł wystawy: Marta Spętana.
Przygotowanie wystawy: Marta Spętana, Daniel Buszyński.
Wystawa Grudzien Mniejszy
Skip to content
Verified by MonsterInsights