Trwa wernisaż wystawy Beaty Szczepaniak pt. „PLAC ZABAW”. Ekspozycja składa się z obiektów, które na czas jej trwania straciły swoje tytuły. Autorka chce, by wystawa „działa się” tu i teraz, razem z Odbiorcą. „PLAC ZABAW” to miejsce, któremu Widz sam nadaje znaczenie. Rzeźby przedstawione na wystawie są wyrazem wielkiego upodobania Artystki do formy. Tych, którzy …
Category: Aktualności
„PLAC ZABAW” | wernisaż wystawy Beaty Szczepaniak
Razem z fundacją sztuki ART Affera zapraszamy na otwarcie wystawy prac Beaty Szczepaniak „PLAC ZABAW”. Beata Szczepaniak ur.1988 r. w Zduńskiej Woli, rzeźbiarka, artystka wizualna, projektantka. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu(2014). Największą uwagę kieruje ku formie i jej uwikłaniu w przestrzeni. W swoich pracach uwielbia bawić się formą, układem …
„Tu byłyśmy” – (wirtualny) spacer szlakiem Kobiet ze Zduńskiej Woli z lat 1825-1918.
Z okazji Dnia Kobiet proponujemy „spacer” wirtualnym szlakiem kobiet, które „zapisały się” na kartach historii Zduńskiej Woli w latach 1825-1918. Na trasie znajduje się 10 punktów, opisujących mniej lub bardziej znane kobiety i ich wkład w rozwój miasta. Mając dostęp do Internetu, można wybrać się na prawdziwy spacer, aby na żywo zobaczyć miejsca związane z …
Wystawa „Powstanie Styczniowe w Zduńskiej Woli i okolicach” już otwarta
Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego otworzyliśmy wystawę „POWSTANIE STYCZNIOWE W ZDUŃSKIEJ WOLI I OKOLICACH”. Na wystawie można przeczytać m.in. o sytuacji w regionie przed wybuchem Powstania Styczniowego oraz przebiegu walk na terenie ówczesnego powiatu sieradzkiego, w którego skład wchodziła Zduńska Wola. Przyjrzeliśmy się także poglądom stronnictwa „białych” i „czerwonych” na drogę do odzyskania …
Od Krister Porzellan-Manufaktur do fabryki Porcelany Krzysztof
Po 200 latach działalności prawdopodobnie zostanie zamknięta fabryka porcelany „Krzysztof/Kristoff” z Wałbrzycha. W naszym muzeum znajduje się niewielka jej kolekcja. Jedna z filiżanek została nawet wybrana przez dzieci „Muzealną Przewodniczką”. Sygnatury na filiżankach, cukiernicy oraz dzbanku wskazują na okres produkcji 1904- 1927. Ciekawym eksponatem jest filiżanka dla dzieci wyprodukowana w latach powojennych. Wałbrzyską fabrykę założył …
Archiwum Ludzkich Historii już działa.
Miło nam poinformować, że dostępne są już nagrania składające się na „Archiwum Ludzkich Historii”, czyli efekt projektu „60+ smart city – innowacje, jako efekt współpracy międzypokoleniowej”. Są to opowieści, które składają się na historię naszego miasta, zebrane w jednym miejscu. Osobiste relacje i wspomnienia z życia zawodowego, rodzinnego, sąsiedzkiego, z miejsc, w których mieszkańcy rozwijali …
Apokatastaza, czyli co z wolną wolą?
Za „winowajcę” czy też propagatora teorii apokatastazy możemy uznać Orygenesa – filozofa, teologa i komentatora Pisma Świętego epoki patrystycznej*. Ten neoplatonik podzielał ponadto pogląd o preegzystencji dusz, czyli wiarę w istnienie duszy człowieka przed jego narodzinami. Czym właściwie jest apokatastaza? Czy wiara w powszechne zbawienie to odstępstwo od prawowiernej nauki Kościoła, a może i herezja? …
Ciekawe znalezisko na remontowanym dworcu PKP w Zduńskiej Woli
Z przyjemnością informujemy, że dzisiaj muzeum wzbogaciło się w bardzo ciekawe i cenne dokumenty. Ciekawostka jest to, że zostały przypadkowo odkryte przez pracowników rewitalizujących dworzec a przekazane zostały przez Pana Arkadiusza Basia właściciela firmy remontowej. Znaleziono je pomiędzy deskami drewnianego stropu, a więc ktoś musiał je specjalnie ukryć. Nie wiadomo jednak dlaczego i kiedy to …
Nowe pocztówki i magnesy w muzeum
Informujemy, że dostępne są już nowe magnesy i pocztówki. Na nich oczywiście Zduńska Wola sprzed ponad 100 lat, ale jest też gratka dla fanów Miasto z Drona, czyli współczesne zdjęcia Sebastiana Kołodzejka. Na każdej pocztówce umieściliśmy kody QR, które przenoszą do ciekawostek na stronie muzeum, a dotyczących prezentowanych na widokówkach fotografii. Zapraszamy do muzeum. Cena: …