17 lutego 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki wydał zarządzenie, które upoważniało Rząd do budowy trasy od stacji kolejowej Herby przez Zduńską Wolę do Inowrocławia. Ustaliła ona ostatecznie kształt nowej linii od Katowic do Gdyni. W okolicach Zduńskiej Woli prace rozpoczęły się wiosną 1929 roku. Na trasie pasażersko-towarowej Katowice-Gdynia powstała stacja kolejowa w Karsznicach. …
Tag: niepodległa w zasięgu
3 historie o wolności – listy wysłane w przeszłość – niepodległa w zasięgu
Sto lat temu nastoletnia dziewczynka, mieszkanka naszego miasta w swoim pamiętniku opisała przebieg działań wojennych w Zduńskiej Woli. Wspominała wkraczające wojska, latające aeroplany i Zeppeliny, zamurowywanie cennych przedmiotów. Nie wiedziała jeszcze, że te wydarzenia zakończą się odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Nie domyślała się też, że jej dziennik stanie się inspiracją do naszych rozmyślań na temat …
SZTUKA PRZEMAWIA BARDZIEJ NIŻ SŁOWA – Niepodległa w zasięgu – Zduńska Wola
Utrwalić życie, historię, świat Sztuka od zarania dziejów dawała możliwość utrwalenia historii bez słownego opisu. Już w czasach średniowiecza próbowano edukować ludzi za pomocą obrazkowej historii z Biblii dla Ubogich (Biblia Pauperum). Sztuka zawsze ułatwiała edukację niepiśmiennej ludności, ale też pomagała przetrwać trudne czasy. W momentach walk o wolność ojczyzny, w okresach stagnacji i w …
Cmentarz wojenny w Szadkowicach, wspomnienie poległych w czasie I wojny światowej – Niepodległa w zasięgu
Na początku XX w. Polska wciąż znajdowała się pod zaborami. Polacy mieli w pamięci klęskę dwóch wielkich powstań narodowych – listopadowego oraz styczniowego. Realnej szansy na odzyskanie niepodległości mogli upatrywać w zasadzie tylko w rozerwaniu sojuszu zaborców i konflikcie zbrojnym między nimi. Rzeczywistością stało się to latem 1914 r., kiedy wybuchła I wojna światowa. …
NEKROPOLIA – miejsce spotkania ducha i materii – Niepodległa w zasięgu
Zaduszki – pamięć o tych, których już nie ma Zbliża się Dzień Zaduszny. Z tej okazji pragniemy przypomnieć o tym, jak zduńskowolanie pielęgnowali tradycję grzebania zmarłych i jak piękne nagrobki wykonywali lokalni twórcy. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to szczególny czas refleksji nad historią narodu, życiem i przemijaniem mieszkańców naszego miasta. Na cmentarzach pogrzebani …
GDY ZABRAKŁO LOTNICZEGO SZCZĘŚCIA… o zduńskowolskich lotnikach, którzy zginęli w dwudziestoleciu międzywojennym – Niepodległa w zasięgu
Rok 1918 jest jednym z przełomowych momentów w historii Polski. Dziś wspomina się tę datę przede wszystkim, w kontekście stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto pamiętać, że w 2018 roku świętujemy także setną rocznicę powstania polskiego lotnictwa, które od samego początku towarzyszyło odrodzonej ojczyźnie. Sto lat temu samolot był jeszcze bardzo młodym wynalazkiem, swego rodzaju …
NIEJEDNA HISTORIA JEDNEGO BUDYNKU – Niepodległa w zasięgu
Wojska Cesarstwa Niemieckiego wkroczyły do Zduńskiej Woli 19 sierpnia 1914 roku. Od tej pory, mieszkańcy miasta, które niedawno przeżyło silne rozruchy rewolucyjne, związane ze strajkami robotników, znów znalazło się w tragicznej sytuacji. Zduńska Wola nie ucierpiała mocno ze względu na bezpośrednie działania wojenne, jednakże rekwizycje urządzeń przemysłowych i żywności, zamknięcie fabryk i zamiana ich na …
ROZRYWKA PO ZDUŃSKOWOLSKU – Niepodległa w zasięgu – Zduńska Wola
Czy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości istniała w mieście jakaś rozrywka? Ludność miasta i okolic została przecież w trudnej sytuacji ekonomicznej, społecznej, zdrowotnej… Mieszkańcy Zduńskiej Woli (jak większość Polaków), aby zapobiegać, apatii wrócili do idei zrzeszania się. W zbiorach Biblioteki Narodowej znajdują się lokalne afisze i plakaty z lat 20. i 30. XX wieku. Doskonale …
NIETYPOWA PAMIĄTKA – Niepodległa w zasięgu – Zduńska Wola
Kiedy 1910 roku umiera jeden z najbardziej zasłużonych dla Zduńskiej Woli mieszkańców – pastor Edward Boerner, jego żona Maria postanawia uhonorować pamięć o nim nietypowym pomnikiem. Jednak historia rodziny Boernerów oraz „pamiątek”, które po sobie pozostawili, zaczyna się dużo wcześniej i często związana jest z drogą do odzyskania niepodległości. Edward Boerner był przez całe …
OD HENRYKA SIENKIEWICZA DO KAZIMIERZA WIELKIEGO – Niepodległa w zasięgu – Zduńska Wola
Najstarsza szkoła średnia w Zduńskiej Woli ma długą, zawiłą i niezwykle ciekawą historię. Losy jej uczniów i nauczycieli są przykładem bujnego i kolorowego życia mieszkańców miasta. Historia jej kształtowania pokazuje, jak zduńskowolanie walczyli o prawo do wolności i edukacji. Podczas zaborów, w Zduńskiej Woli, pierwszą szkołą średnią była tzw. „pensja żeńska”, czyli prywatne czteroklasowe gimnazjum …
- 1
- 2