W naszej filii, czyli Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach, otworzyliśmy kolejną wystawę stałą – kolejową makietę Karsznic. Prezentujemy na niej centralną część osiedla i dawnej Lokomotywowni. Dzięki wszystkim Państwu, którzy głosowaliście na ten projekt w budżecie obywatelskim, dzięki inicjatywie pani Zenobii Radwańskiej, która ten projekt zgłosiła, zrealizowaliśmy nasze marzenie. Może nie do końca …
Tag: karsznice
Europejskie DNI Dziedzictwa 2019
Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Tym razem hasłem przewodnim Dni jest „Polski splot”. Muzeum włącza się w to wydarzenie poprzez wystawę „Karsznice – gospodarcza lokomotywa między morzem i górami” oraz spacer po dawnej Parowozowni Karsznice (obecnej PKP Cargo) oraz skupisku infrastruktury kolejowej. Oprowadzanie odbędzie się w godzinach 12.00, 13.30 i 15.00 (max. …
NOC MUZEÓW 2019 – SKANSEN LOKOMOTYW I URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH KARSZNICE
Co łączy prezentację zdjęć Sztolni w Skansenie Lokomotyw w Karsznicach? Łączy obydwa miejsca idea transportu, łączy industrialny charakter obydwu obiektów oraz łączy sam węgiel kamienny, który w kopalni w Zabrzu wydobywano, a był stosowany w lokomotywach parowych, jako paliwo. Od sztolni do lokomotywy, od węgla do pary… Wystawa: „OBLICZA SZTOLNI” Wystawa fotograficzna ukazująca prace rewitalizacyjne …
Zduńska Wola- Karsznice. Gospodarcza perła między Morzem a Górami – niepodległa w zasięgu
17 lutego 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki wydał zarządzenie, które upoważniało Rząd do budowy trasy od stacji kolejowej Herby przez Zduńską Wolę do Inowrocławia. Ustaliła ona ostatecznie kształt nowej linii od Katowic do Gdyni. W okolicach Zduńskiej Woli prace rozpoczęły się wiosną 1929 roku. Na trasie pasażersko-towarowej Katowice-Gdynia powstała stacja kolejowa w Karsznicach. …