Co łączy prezentację zdjęć Sztolni w Skansenie Lokomotyw w Karsznicach? Łączy obydwa miejsca idea transportu, łączy industrialny charakter obydwu obiektów oraz łączy sam węgiel kamienny, który w kopalni w Zabrzu wydobywano, a był stosowany w lokomotywach parowych, jako paliwo. Od sztolni do lokomotywy, od węgla do pary…
Wystawa: „OBLICZA SZTOLNI”
Wystawa fotograficzna ukazująca prace rewitalizacyjne w jednym z największych zabytkowych obiektów górniczych, hydrotechnicznych w Europie – Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu (Hauptschlusselerbstollen) powstałej w latach 1799 – 1863 łączącej kopalnie „Król” w Królewskiej Hucie (Chorzów) z kopalnią „Królowa Luiza” w Zabrzu – Zaborzu. Autorem fotografii jest ŁUKASZ ZAWADA tworzący pod pseudonimem nemo, specjalizujący się m.in. w fotografii podziemnej. Zdjęcia zostały wykonane w latach 2013 – 2016, przedstawiają różne etapy odkrywania z wielkiego mułu oraz wydobywania na światło dzienne, wyrobisk sztolni dla powstania nowej wyjątkowej trasy turystycznej. Otwarcie Trasy Wodnej Sztolni Królowa Luiza dla turystów liczącej ponad 1100 metrów będącej najnowszą atrakcją Muzeum Górnictwa Węglowego, nastąpiło 14 września 2018 roku.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki 2019