Category: Historia jednego eksponatu

Powstanie Wielkopolskie w „Myśli Niepodległej” z 4 stycznia 1919 r.

          Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego stał się dla nas pretekstem do krótkiego wpisu o tym zrywie. W naszym archiwum znajduje się niewiele artefaktów związanych z Powstaniem Wielkopolskim, lecz w zbiorach prasy odnaleźliśmy ciekawy fragment dotyczący tego tematu. Został opublikowany 4 stycznia 1919 r. w tygodniku „Myśl Niepodległa”. Jest to …

Kontynuuj czytanie

Historia jednego dokumentu. Karta mobilizacyjna z podpisem ppłk. Stefana Rychalskiego, ofiary zbrodni katyńskiej

82. rocznica Zbrodni Katyńskiej skłoniła nas do zaprezentowania jednego z naszych eksponatów związanych z tym tematem. Wybraliśmy niepozorny dokument, którego historię odkryliśmy zupełnie przypadkowo. Do opisu w pracowni naszego Muzeum trafiła karta mobilizacyjna plutonowego Stefana Musiała urodzonego w 1899 r. syna Władysława i Eleonory. Zastosowaliśmy rutynową procedurę, wykonanie opisu eksponatu, pomiaru, zanotowanie cech charakterystycznych. Z …

Kontynuuj czytanie

FRAJSZYCA. PIERWSZY OGRÓD SPACEROWY W ZDUŃSKIEJ WOLI

  Wielu z nas gdy znajdzie się w pobliżu ulicy św. Alojzego Orione określając swoje położenie powie „jestem na Frajszycy”. Przybysze zadadzą pytanie, a co to za obcobrzmiąca nazwa?, melomani pomyśleliby zapewne cóż to za wielbiciele opery tu mieszkają? Faktycznie w tym roku mija dokładnie 200 lat od premiery opery Freischütz” skomponowanej przez Carla Webera. …

Kontynuuj czytanie

Z CYKLU HISTORIA JEDNEGO EKSPONATU

Wczoraj nasze muzeum wzbogaciło się o kolejny w ostatnim czasie cenny eksponat. Pan Sławomir Sianoszek przekazał do naszych zbiorów medal strzelecki ze Zduńskiej Woli z 1843 r. Post poprzedza artykuł na temat strzelnicy na Frajszycy, który będziecie mogli Państwo przeczytać na naszej stronie już w czwartek, prosimy więc o uważne śledzenie naszej strony.Medal ma związek …

Kontynuuj czytanie

Sygnet z obozu koncentracyjnego Dachau

14 czerwca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Z tej okazji prezentujemy jeden z eksponatów związanych z tematyką obozową, który znajduje się w naszych zbiorach. Jest nim sygnet pamiątkowy z obozu koncentracyjnego Dachau, wykonany przez Szczepana Bednarka pochodzącego z Ptaszkowic. Z dostępnych w naszym muzeum informacji wynika, że: Szczepan …

Kontynuuj czytanie

Postscriptum do historii Karola Klause. Cenny medal strzelecki trafił do naszej placówki.

Dzięki ogromnej uprzejmości i pomocy Gabinetu Numizmatycznego Damiana Marciniaka nasze muzeum wzbogaciło swoją kolekcję o medal związany z historią strzelectwa w Zduńskiej Woli.             Medal został przyznany 115 lat temu, za udział w zawodach strzeleckich rozegranych w dniach 12-13 czerwca 1905 r. Zawody zostały przeprowadzone prawdopodobnie na Frajszycy, a medal ma związek z niemieckim towarzystwem …

Kontynuuj czytanie

Z Watykanu do Zduńskiej Woli

Uroczyste spotkanie Darczyńców

8. marca podziękowaliśmy Darczyńcom muzeum. To zbiory przekazane przez mieszkańców Zduńskiej Woli tworzą to miejsce. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali podziękowania przekazane przez Prezydenta Miasta Zduńska Wola Konrada Pokorę oraz Dyrektora Muzeum Tomasza Polkowskiego. Statuetkami „Przyjaciel Muzeum” wyróżniliśmy osoby, które współpracują z nami na wielu płaszczyznach. Zenobia Radwańska – społeczniczka, autorka wielu inicjatyw społecznych inspirowanych historią …

Kontynuuj czytanie

Historia jednego eksponatu – przedwojenne narty firmy St. Zubek

Narty St. Zubek

W tym miesiącu, w związku ze zbliżającymi się feriami, prezentujemy zestaw przedwojennych nart. Są to narty turystyczne o długości 200 cm, z poszerzanymi przodami. Wykonane zostały z jednego kawałka drewna. Posiadane przez nasze muzeum narty zostały zakupione od prywatnego właściciela – pana Wojciecha Kleczko w 1997 roku; należały one do jego rodziny. Ojciec pana Wojciecha …

Kontynuuj czytanie

Skip to content
Verified by MonsterInsights