Najnowszych eksponatów ciąg dalszy. Tym razem prezentujemy cenne meble, które niedawno trafiły do naszych zbiorów. Warto poświęcić im trochę uwagi m.in. ze względu na ich lokalny charakter oraz bardzo dobry stan zachowania. Meble pochodzą z Karsznic, z domu rodzinnego pani Grażyny Michalak-Molochidou. Dwa z przekazanych eksponatów można już obejrzeć na naszej wystawie stałej, o czym …
Category: Eksponaty
Opisy eksponatów
Sygnet z obozu koncentracyjnego Dachau
14 czerwca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Z tej okazji prezentujemy jeden z eksponatów związanych z tematyką obozową, który znajduje się w naszych zbiorach. Jest nim sygnet pamiątkowy z obozu koncentracyjnego Dachau, wykonany przez Szczepana Bednarka pochodzącego z Ptaszkowic. Z dostępnych w naszym muzeum informacji wynika, że: Szczepan …
Pudełko po pudrze firmy Richarda Hudnuta
Jaki związek ma pudełko z lat 20. XX w. po pudrze ze szczepionką na Covid- 19? Niepozorne przedmioty łączą w sobie odległe wątki. Takie oto piękne pudełko w stylu art deco, znajdujące się w muzealnej aptece, ma z farmacją wiele wspólnego. Po pierwsze pochodzi z firmy Richarda Hudnuta (1855 –1928), który był jednym z pierwszych …
POPIELNICA Z KULTURY POMORSKIEJ PRZEKAZANA DO MUZEUM
Wczoraj do muzeum trafił kolejny wyjątkowy eksponat archeologiczny, znaleziony podczas przypadkowego odkrycia w miejscowości Kobyla Miejska (gm. Szadek, pow. zduńskowolski, woj. łódzkie). Na początku roku 2020 pan Michał Dobrzycki archeolog, odkrył zbiór zabytków archeologicznych – popielnicę oraz fragment popielnicy datowanych ma kulturę pomorską. Nowo odkryte stanowisko w miejscowości Kobyla Miejska (gm. Szadek) otrzymało numer AZP …
Podsumowanie – eksponaty 2019 r.
Pozyskiwanie eksponatów jest obok działań edukacyjnych oraz badań nad historią miasta i regionu jednym z podstawowych zadań jakie stoją przed naszą placówką. Chcielibyśmy przedstawić Państwu krótkie podsumowanie działań związanych z pozyskiwaniem eksponatów. Ostatnie lata, pod względem powiększania naszych muzealnych kolekcji były dla nas bardzo owocne. Dzięki ofiarności osiemdziesięciu dziewięciu darczyńców, w latach 2017-2019 otrzymaliśmy łącznie …
Parowóz Tr21
Pierwsze 36 parowozów w latach 1922-1923 wykonała firma StEG (Staatseisenbahn-Gesellschaft w Wiedniu). W latach 1924-1926 Fablok Chrzanów wykonał 72 parowozy, dodatkowo 40 szt. wyprodukowano w belgijskiej firmie Cockerill-Sambre. Ogółem wyprodukowano 148 szt. Tr21, z czego w Karsznicach 5 szt. pracowało do 1939 r. Po 1945 r. na PKP było 100 szt., w tym 7 w …
Lokomotywa spalinowa SM30-039
Lokomotywa przeznaczona była do lekkiej pracy manewrowej na stacjach osobowych i towarowych, do obsługi pociągów ratunkowych i specjalnych oraz do obsługi transportu wewnątrzzakładowego kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych. Prototyp powstał w 1957 r. w chrzanowskim „Fablok-u”. Lokomotywa została zaprojektowana przy wykorzystaniu zespołów produkcji polskiej, które wcześniej służyły innym celom. Silnik wysokoprężny „Wola” o mocy …
Lokomotywa spalinowa SM03-41
Lokomotywa SM03 przeznaczona była do lekkiej pracy manewrowej na terenie większych wagonowni i lokomotywowni. Znajdowała zastosowanie w pracach manewrowych przy formowaniu pociągów. Rzadko stosowana była do prowadzenia pociągów między stacjami. Znalazła też szerokie zastosowanie w przemyśle obsługując ruch na bocznicach zakładowych, w magazynach, składnicach itp. Poza PKP znana była pod oznaczeniami fabrycznymi Ls 150 i …
- 1
- 2