Wystawa plenerowa „Wysiedlenie spadło jak grom z jasnego nieba”

Zapraszamy do oglądania wystawy przygotowanej przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Stacja Radegast pt. „Wysiedlenie spadło jak grom z jasnego nieba” z okazji 80. rocznicy Akcji Reinhardt, z powodu której zagładzie uległa większość społeczności żydowskich, zamieszkująca miasta i miasteczka Polski.

W ramach obłędnej polityki hitlerowskiej funkcjonariusze państwa niemieckiego zaplanowali zamordowanie wszystkich osób Żydów i mających korzenie żydowskie. Los taki spotkał też uwięzionych w getcie mieszkańców Zduńskiej Woli. Społeczność żydowska współtworząca miasto, stale obecna w przestrzeni gospodarczej, społecznej i politycznej w dniach 24-27 sierpnia, została wygnana z domów i mieszkań, zapędzona na cmentarz żydowski przy ul. Kaczej i po krótkiej, pobieżnej selekcji w większości wywieziona do obozu natychmiastowej zagłady w Kulmhof am Ner. Tam wszyscy zostali zamordowani i pogrzebani w masowych mogiłach. Tylko niewielka część młodych i silnych została uznana przez oprawców za zdolnych do pracy. Tych wywieziono go getta w Łodzi w celu dalszej, niewolniczej eksploatacji.

O tych tragicznych wydarzeniach opowiada wystawa plenerowa, którą można zobaczyć na dziedzińcu zduńskowolskiego Inkubatora Inicjatyw Społecznych przy ul. Łaskiej 38 w Zduńskiej Woli w godzinach: poniedziałek 8.00 – 17.00, wtorek, czwartek i piątek 8.00 – 15.30, w środę 8.00-20.00.

 

1. 2.. 2. 3. IMG 1060

Skip to content
Verified by MonsterInsights