Kolejne dary przekazane do muzeum

Po mimo pandemii, nasze zbiory cały czas się poszerzają. To wszystko dzięki wspaniałym darczyńcom, którym z tego miejsca serdecznie dziękujemy. 😄
👉 W tym miesiącu muzeum wzbogaciło się o liczne ciekawe i cenne eksponaty. Dziś prezentujemy pierwsze dwa z nich przekazane przez Pana Jacka Ożyźniewskiego, zduńskowolanina mieszkającego w Wielkiej Brytanii.

Pierwszym eksponatem jest tableau dla Feliksa Nowakowskiego, w dwudziestą piątą rocznicę pracy na Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, datowane na styczeń 1912 r.


Feliks Nowakowski był zawiadowcą stacji w Sieradzu. Jest to cenny eksponat dla historii kolejnictwa w regionie.


Tableau było wykonane w zakładzie fotograficznym Wincentego Franciszka Boretti (1859-1932) z Kalisza. Jest to jeden z prekursorów fotografii w tym mieście specjalizujący się w portretach.

Boretti odpowiadał za zdjęcia i skomponowanie całości. Ozdoby na tableau, zawierające m.in. motywy kwiatowe i roślinne, a także stylizowaną lokomotywę namalował prawdopodobnie J. Rzeziński (podpis po lewej u dołu).

Tableau jest naklejone na podkładkę tekturową, co było popularne na początku XX w. Choć czas nie obył się z dokumentem delikatnie (posiada on uszkodzenia i ślady działania wilgoci), szczęśliwie przetrwał on do dzisiaj.


Drugim przekazanym eksponatem jest obraz z wizerunkiem Matki Boskiej słynącej łaskami z kościoła oo. Reformatorów w Krakowie.

Obraz był podarunkiem dla rejenta sieradzkiego dr. Aleksandra Władysława Łozińskiego od o. Stanisława Stocha (1894-1966), gwardjana oo. Reformatorów w Krakowie.

Powiększona fotografia obrazu z ozdobnym passe-partout została wykonana być może w jednym z krakowskich zakładów fotograficznych.

Zwracają uwagę napisy oraz zdobienia na passe-partout . W oczy rzuca się herb Polski oraz Krakowa.

W datowaniu pomocny jest Orzeł umieszczony po lewej stronie. Swoją formą przypomina wzór wprowadzony w 1927 r. a więc przedmiot powstał po tej dacie.

Całość zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie. Posiada tylko niewielkie uszkodzenia.

Tekst: Daniel Buszyński

Skip to content
Verified by MonsterInsights