Namiot Niepodległości

W miniony weekend pod Zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz” odbyło się wydarzenie pn. „Namiot Niepodległości”.

Na terenie wokół „Ratusza” pojawili się rekonstruktorzy: żołnierze i powstańców z różnych okresów historycznych.

Można było zobaczyć wystawę „W drodze ku Niepodległej” (czynna do końca września) oraz „Rozrywka po zduńskowolsku” (wkrótce w wersji elektronicznej na stronie muzeum) oraz posmakować przedwojennej kuchni (Restauracja Kamienica, Cukiernia Witczak & Pokora) m.in. sucharków karlsbadzkich.

Odbyła się także prezentacja trzech filmów: „Miejsce, w którym mieszkam” – efekt muzealnego projektu „Muzeum to ja!”, przedwojenny „Dla Ciebie Polsko”, oraz współczesna produkcja pt. „Hiszpanka”.

Dodatkowo pan Jan Kopczyński prezentował zabytkowe pojazdy z kolekcji Muzeum Historycznych Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach.
_____________________________
„W drodze ku Niepodległej” – ideą wystawy jest pokazanie atmosfery towarzyszącej odradzaniu się niepodległego Państwa Polskiego z perspektywy Zduńskiej Woli i okolic. Wystawa czynna do końca września.
_____________________________
„Rozrywka po zduńskowolsku” – na wystawie prezentujemy afisze i plakaty z lat 30. XX wieku, które znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Doskonale odzwierciedlają one formy rozrywki, którą preferowali zduńskowolanie, a także styl w jakim organizatorzy zachęcali mieszkańców do udziału w widowiskach i zabawach.

Skip to content
Verified by MonsterInsights